PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: inteligentne przejście dla pieszych samo rozpozna przechodnia i oświetli mu drogę

  • KDS    8 sierpnia 2017 - 14:06
Gdańsk: inteligentne przejście dla pieszych samo rozpozna przechodnia i oświetli mu drogę
W przypadku, gdy przed pasami stoi przechodzień, system automatycznie zwiększy natężenie światła (fot. media.energa.pl)

W Gdańsku stanęły lampy, które potrafią rozpoznać człowieka i w razie potrzeby doświetlić mu przejście przez pasy. To innowacyjne rozwiązanie na razie działa przy jednym z najniebezpieczniejszych przejść w mieście.
Pilotażowy program "Smart przejście" uruchomiła w Gdańsku spółka Energa Oświetlenie. Inteligentne lampy stanęły przy przejściu przy Trakcie Św. Wojciecha. Cel ma prosty - pomóc zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pieszych. 

- To przejście było bardzo niebezpieczne dla przechodniów - zaznacza Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. - Duży ruch samochodowy na czteropasmowej jezdni oraz brak sygnalizacji świetlnej stanowił w tym miejscu spore ryzyko wypadków.

Jak tłumaczą w GZDiZ, zainstalowanie w tym miejscu inteligentnego oświetlenia ma zwiększyć widoczność przechodzących, tym samym poprawić ich bezpieczeństwo na drodze. Pomoże też miastu wypełniać założenia Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.

Czytaj więcej: Łódź: instalacja za 6,2 mln zł zwiększy pozyskiwanie energii ze ścieków

Na czym polega nowoczesne rozwiązanie? Jak tłumaczą w Enerdze, system składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz jest z nich pobierany w odstępie 0,2 sekundy. Następnie trafia do systemu analizującego strumień. Po czym specjalny algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu, który różnice spowodował.

- Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu). Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni - wyjaśnia Energa. 

W przypadku, gdy przed pasami stoi przechodzień, system automatycznie zwiększy natężenie światła, dzięki czemu jego sylwetka będzie bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych.

Na tym nie koniec, jak podkreślają w Enerdze, wykorzystanie tego rozwiązania pozwoli miastu na oszczędzanie energii elektrycznej - gdy nikt prze pasy nie będzie przechodził, automatyczne zmniejszy się natężenia światła. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.