PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk inwestuje w czystą wodę

  • gdansk.pl/GK    27 kwietnia 2011 - 09:16
Gdańsk inwestuje w czystą wodę

Jakość wody pitnej Gdańsku stale się poprawia. Prezydent Paweł Adamowicz odwiedził najważniejsze inwestycje, które w imieniu miasta prowadzi spółka Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna.
Kompleksowy projekt modernizacji infrastruktury wodociągowej Gdańska – pod hasłem Gdański projekt wodno-ściekowy realizowany jest od 2006 roku. Głównym celem inwestycji jest poprawa jakości wody pitnej w mieście oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury wodociągowej mieszkańcom.

Inwestycje zwiększą możliwość zaopatrywania mieszkańców w wodę pitną pochodzącą z ujęć głębinowych. Prezydent Paweł Adamowicz (zabierz głos/oceń prezydenta) zwiedził najważniejsze z nich.

Czytaj też: Wyczekiwana stacja uzdatniania wody

Dobiega końca modernizacja kluczowych dla gdańszczan ujęć wody – Lipce i Zaspa Wodna oraz budowa ujęcia i stacji uzdatniania wody Zakoniczyn, a także stacji uzdatniania i zbiornika wody Osowa.

Zakończyła się też modernizacja historycznego ujęcia wody w Pęgowie. Woda z tego ujęcia trafia do zbiorników oruńskich i zasila sieć wodociągową dzielnicy Orunia, Śródmieście i Wrzeszcz.

W efekcie inwestycji, we wszystkich kluczowych dla zaopatrywania miasta ujęciach wody obniży się zawartość związków żelaza i manganu, co wpływa na podwyższenie parametrów jakościowych wody.

Jeszcze wiosną bieżącego roku w kranach mieszkańców Osowej popłynie woda uzdatniana w nowoczesnej stacji uzdatniania. Wkrótce zostaną uruchomione nowe studnie ujęcia głębinowego Dolina Radości – woda z tych ujęć trafi nie tylko do mieszkańców Starej Oliwy, ale także do części wrzeszczan.

Powstaje także system monitoringu sieci wodociągowych, który pozwoli sprawnie zarządzać systemem i pozwoli szybko reagować eksploatatorowi sieci wodociągowej. Na rozwój systemu wodociągowego i poprawę jakości wody pitnej w Gdańsku GIWK przeznaczy około 71 mln euro netto.

To koszt budowy i modernizacji ujęć wody, stacji uzdatniania wody, budowy nowych zbiorników oraz magistral i sieci wodociągowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.