PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk inwestuje w komunikacyjne węzły integracyjne

  • TK    7 marca 2018 - 09:30
Gdańsk inwestuje w komunikacyjne węzły integracyjne
Gdańsk Rębiechów będzie pierwszym zakończonym w Gdańsku węzłem komunikacyjnym (Fot. fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Nowe węzły przesiadkowe powstaną w Gdańsku Rębiechowie, Gdańsku Osowej, Gdańsku Głównym i Wrzeszczu. Najbardziej zaawansowaną inwestycją jest ta w Gdańsku Rębiechowie - otwarto już oferty przetargowe na budowę.
  • Gdańsk przymierza się do budowy kolejnych węzłów komunikacyjnych.
  • Miasto w ramach RPO na lata 2014-2020 otrzymało już 33 mln zł unijnego dofinansowania.
  • Jeszcze w tym roku ma się zakończyć budowa węzła Gdańsk Rębiechów.

Na początku marca Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska otworzyła koperty z ofertami budowy węzła Gdańsk Rębiechów. Samorząd planuje przeznaczyć na inwestycję kwotę ok. 9 mln zł. Najtańszą z 6 złożonych w przetargu ofert, była oferta firmy MTM SA z Gdyni, która opiewała na 9,2 mln zł.

W ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie zostanie wybudowany nowy parking dla ok. 390 samochodów. Dodatkowo planuje się stworzenie monitoringu parkingu oraz stojaków dla rowerów z wiatą. Te elementy wykonane będą w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że w pierwszej kolejności opracowane zostaną przez wykonawcę projekty, a dopiero po ich sporządzeniu monitoring i wiaty będą budowane. W skład inwestycji wchodzi także odwodnienie oraz budowa niewielkiego zbiornika retencyjnego. Budowa węzła w Rębiechowie powinna zakończyć się w grudniu br.

Czytaj także: Ponad 400 mln zł na węzły transportowe

W przypadku węzła w Gdańsku Osowej w styczniu podpisano umowę na sporządzenie kompleksowej dokumentacji projektowej. Projekt wykonuje Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska i na jego wykonanie ma czas do czerwca br.

Utworzenie węzła w Osowej zostanie zrealizowane poprzez połączenie ul. Barniewickiej z ul. Letniskową, przebudowę układu pętli autobusowej i budowę parkingów przy przystanku PKM. Na parkingach ma być 40 miejsc dla samochodów i 100 miejsc dla rowerów. Węzeł w Osowej stworzy sprawny i funkcjonalny system obsługi transportowej z wykorzystaniem dostępu do linii PKM dla transportu zbiorowego, rowerów, samochodów osobowych i pieszych.

Dla węzłów integracyjnych w Gdańsku Głównym i Wrzeszczu wielobranżową koncepcję sporządzi firma Highway z Banina. Umowa na wykonanie koncepcji podpisana została 5 marca z terminem zakończenia do końca lipca br.

Projekt obejmuje m.in. utworzenie na terenie Gdańska parkingów rowerowych kubaturowych, na ok. 500 miejsc w lokalizacjach Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz. Ponadto zbudowane zostaną wiaty na przystankach autobusowych i tramwajowych na węźle integracyjnym Gdańsk Główny. Również na węźle Gdańsk Główny powstaną miejsca postojowe w systemie Kiss&Ride (10 takich miejsc). 15 miejsc Kiss&Ride powstanie na węźle Gdańsk Wrzeszcz.

W ramach RPO na lata 2014-2020, samorządy na Pomorzu otrzymały ponad 200 mln zł unijnego dofinansowania na budowę 24 węzłów integracyjnych, które poza Gdańskiem, powstają także m.in. w Sopocie i Gdyni. Łączna wartość trwających i planowanych inwestycji przekracza kwotę 400 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.