PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk jak Londyn. W mieście powstanie pięć nowych zdrojów z wodą do picia

 • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 17:51
Gdańsk jak Londyn. W mieście powstanie pięć nowych zdrojów z wodą do picia
W Gdańsku wybudowane zostaną zdroje i fontanny. (fot.shutterstock.com)

Nie tylko nowa sieć wodno-kanalizacyjna, ale też fontanny czy zdroje z wodą do picia powstaną w Gdańsku. Koszt inwestycji wyniesie prawie 138 mln zł, z czego ponad 68 mln zł to dotacja z budżetu UE. Miejska spółka wyłoży też 47 mln zł z własnych środków.
 • III etap Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego dotyczący rozbudowy lub przebudowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w dzielnicach miasta zakończy się w 2021 roku.
 • Gdańska Infrastruktura Wodociągowo- Kanalizacyjnej (GIWK) inwestuje również własne środki. 
 • M.in. odbudowane zostaną dwie fontanny czy powstanie pięć nowych zdrojów z wodą do picia. 

- Infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna rozwija się w Gdańsku w sposób zrównoważony. Uporaliśmy się z wyzwaniem w południowej części miasta i dzielnicach zachodnich. Dzisiejsze projekty wodno-ściekowe bardziej akcentują już dolny taras Gdańska, w tym Śródmieście. Będzie też uzbrajany Port Północny, co wzmocni aktywa inwestycyjne w tej okolicy - powiedział we wtorek (6.02) zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak.

Prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo- Kanalizacyjnej (GIWK) Jacek Skarbek dodał, że w tym roku budowa bądź modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej przeprowadzona będzie m.in. na terenie Śródmieścia, Kokoszek, Stogów, Przeróbki, Brętowa, Wyspy Sobieszewskiej oraz Jasienia.

- W Gdańsku nie ma już wąskich gardeł, nie ma miejsc, gdzie odesłalibyśmy z kwitkiem inwestora i powiedzieli mu, że "proszę się do nas zgłosić za kilka lat". Pozostały, co najwyżej krótkie już dystanse sieci do zbudowania, żeby jakakolwiek inwestycja mogła powstać - nadmienił szef GIWK.

Czytaj więcej: Kępno. 33 mln zł unijnej dotacji na inwestycje wodno-ściekowe

W 2018 r. ze środków własnych, bez unijnego wsparcia, GIWK będzie też realizował przebudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w ramach remontu ulic i Miejskiego Programu Modernizacji Chodników. Na ten cel komunalna spółka przeznaczy ok. 47 mln zł.

W ramach tej inwestycji budowane też będą w Gdańsku zdroje i fontanny. - Mam nadzieję, że w tym roku powstanie w mieście pięć nowych zdrojów, w tej kwestii jesteśmy jednak mocno uzależnieni od zgody konserwatora zabytków. Jest to dowód na to, że Gdańsk już nie goni Europy, ale jesteśmy ramię w ramię z miastami Europy, które pewne trendy wyznaczają. Mam tu na na przykład na myśli ostatnią decyzję burmistrza Londynu, który zdecydował, że praktycznie na każdej ważnej ulicy w tym mieście powstanie zdrój z wodą kranową do picia. Lepiej i bezpieczniej jest bowiem dziś pić taką wodę na ulicy niż z plastikowych butelek - powiedział Skarbek.

W 2018 r. zaplanowano odbudowę dwóch fontann na terenie Śródmieścia (przy ul. Bogusławskiego oraz obok Bazyliki Mariackiej) oraz przebudowę fontanny w dzielnicy Żabianka.

Prezes GIWK poinformował, że w ostatnich 13 latach spółka na realizowane przedsięwzięcia otrzymała z budżetu Unii Europejskiej niespełna 600 mln zł dotacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • bogna, 2018-02-08 12:57:16

  Świetna inicjatywa, może przez takie zdroje więcej osób przekona się do picia wody. U mojego synka w klasie dużo dzieci ma próchnicę, ale co się dziwić jak tylko colę piją. Kacperek dostaje do szkoły małą cisowiankę z ustnikiem, nie żadne gazowane przesłodzone napoje i żadnych ubytków w zębach. Przy...dałaby się jakaś edukacja rodziców w tym kierunku  rozwiń