PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk kupi od Pesy 15 nowych tramwajów

  • MIW    14 lutego 2018 - 16:47
Gdańsk kupi od Pesy 15 nowych tramwajów
Tramwaje bydgoskiej Pesy jeżdżą po Gdańsku już od czterech lat. W latach 2014- 2015 do miasta trafiło pięć pojazdów typu Jazz Duo (fot. www.ztm.gda.pl)

W czwartek (15 lutego) w Gdańsku przedstawiciele miasta i spółki Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz podpiszą umowę na dostawę 15 nowych, niskopodłogowych tramwajów typu Pesa Jazz Duo. Pierwsze z nich mają pojawić się w Gdańsku jesienią tego roku.
Umowę ze strony miasta podpisze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje - prezes Maciej Lisicki i Danuta Gierdziejewska, wiceprezes zarządu ds. Ekonomicznych. Ze strony producenta podpis złoży Robert Szot, dyrektor marketingu PESA Bydgoszcz.

Na mocy umowy do Gdańska trafi 15 dwukierunkowych i całkowicie niskopodłogowych tramwajów. Długie na 32,5 m. pojazdy będą mogły pomieścić 200 osób, w tym 32 na miejscach siedzących. Każdy tramwaj będzie wyposażony w defibrylator AED (umieszczony w kabinie motorniczego). Pojazdy będą klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Będą także wyposażone w podwójne porty USB, umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.

Czytaj: Ministerstwo Rozwoju zakontraktowało prawie 60 proc. funduszy z POIiŚ

Za nowe tramwaje miasto zapłaci ponad 138 mln zł. Kupno nowego taboru stanowi jedno z sześciu zadań w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IV A. Wpisano do niego również budowę nowych linii tramwajowych. Wartość całego przedsięwzięcia to 540 mln zł, z czego 286 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Z tego samego źródła sfinansowane zostaną też zakupy nowego taboru oraz inwestycje tramwajowe w wielu innych miastach (np. Tramwaje Śląskie kupią co najmniej 45 nowych pojazdów i wybudują ok. 20 km nowych torów).

Czytaj: Nowe linie tramwajowe: Miasta w całej Polsce chcą budować

Tramwaje bydgoskiej Pesy jeżdżą po Gdańsku już od czterech lat. W latach 2014- 2015 do miasta trafiło pięć pojazdów typu Jazz Duo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • morena, 2018-02-15 08:36:10

    I super, bardzo dobre tramwaje.