PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk liderem w budowie mieszkań komunalnych

  • JL    28 października 2015 - 07:30
Gdańsk liderem w budowie mieszkań komunalnych

Klucze nowym mieszkańcom wręczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Fot. www.gdansk.pl

Zakończył się pierwszy etap budowy osiedla przy ul. Madalińskiego na gdańskim Chełmie. 48 gdańskich rodzin, oczekujących na mieszkania z zasobów miasta, otrzymało klucze. Mogą wprowadzać się od razu.
Klucze nowym mieszkańcom wręczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Gdańsk jest w skali kraju absolutnym liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych. W naszym mieście zajmują się tym dwa towarzystwa budownictwa społecznego: GTBS i TBS Motława oraz spółka miejska Gdańska Infrastruktura Społeczna. Nowe lokale mieszkalne pozyskujemy także m.in. w ramach programu „Mieszkania za grunt” – podkreśla prezydent.

 

 

Oddane właśnie do użytku domy zbudowała GIS. Całe osiedle przy ul. Madalińskiego w Gdańsku będzie miało powierzchnię 7470 mkw. Stanie tam siedem szeregowców po 12 mieszkań w każdym.

– Prace podzieliliśmy na trzy etapy realizowane w latach 2014-2018. Właśnie zakończył się pierwszy etap. Oddaliśmy 48 mieszkań w czterech budynkach. Kolejne 36 rodzin odbierze klucze do 2018 roku – mówi prezes GIS Aleksandra Krzywosz.

Czytaj też: Mieszkania komunalne: Dlaczego gminy ich nie chcą?

Budynki są czterokondygnacyjne z kondygnacją podziemną, w której znajdują się komórki lokatorskie. W każdym domu jest jedna kawalerka o powierzchni ok. 32 mkw., jedno mieszkanie trzypokojowe o powierzchni ok. 46 mkw. oraz 10 mieszkań dwupokojowych o powierzchni 38 mkw.

Czytaj też: Jest więcej mieszkań, ale komunalne zniżkują

Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku to 462,7 mkw., natomiast w całej inwestycji – około 3240 mkw. Uprawnieni do pomocy mieszkaniowej ze strony gminy gdańszczanie wprowadzają się do lokali wykończonych „pod klucz”.

Na terenie osiedla powstanie łącznie 70 miejsc postojowych dla rowerów. Teraz oddano zadaszone miejsce na 42 jednoślady oraz 101 miejsc parkingowych dla samochodów.

– Zadbamy też o otoczone zielenią miejsca wypoczynkowe dla różnych grup wiekowych. Do dyspozycji mieszkańców będzie plac z siłownią oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci – zapowiada Krzywosz.

Na osiedlu powstają też chodniki, drogi wewnętrzne oraz droga dojazdowa od ul. Madalińskiego. Trwa uzbrajanie terenu, w tym budowa podziemnego zbiornika retencyjnego wód opadowych o łącznej objętości 41 m sześc.

Już niebawem zostaną oddane do użytku kolejne inwestycje realizowane przez spółki GTBS i TBS „Motława”.

– Obie spółki z dofinansowaniem miasta i Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego budują cztery domy wielorodzinne przy ulicach Człuchowskiej i Kolorowej. Do końca tego roku powstanie 108 nowych mieszkań dla gdańskich rodzin – informuje zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Koszt pierwszego etapu inwestycji GIS przy ul. Madalińskiego to 7,2 mln zł. Szacunkowy koszt całej inwestycji to ok. 14 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Siedlczanin, 2015-10-28 08:51:50

    Gdańsk liderem??? Siedlce od dawna są liderem w budowaniu mieszkań komunalnych, i to Siedlce w województwie mazowieckim a nie dzielnica Gdańska. W Siedlcach powstał specjalny program budowy mieszkań komunalnych w partnerstwie publiczno-prywatnym. Siedlce za ten program były nagradzane przez różne in...stytucje m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tak więc informacja, że Gdańsk jest liderem jest nierzetelna!  rozwiń