PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych

  • bad    11 sierpnia 2015 - 19:19
Gdańsk liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych

W lokalach mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 3 tys. 200 mkw. zamieszkają 84 gdańskie rodziny. Fot. GIS

Rozpoczął się drugi etap budowy osiedla mieszkaniowego na gdańskim Chełmie. To inwestycja realizowana przez spółkę miejską Gdańska Infrastruktura Społeczna. W lokalach mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 3 tys. 200 mkw. zamieszkają 84 gdańskie rodziny.
Pierwsze 4 budynki wielorodzinne, budowane w systemie szeregowym, gotowe będą już we wrześniu tego roku.

Osiedle mieszkaniowe przy ul. Madalińskiego realizowane jest na działce o powierzchni 7 470 m2. W ramach całej inwestycji planowanych jest wykonanie 7 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, budowanych w systemie szeregowym, z których każdy posiadał będzie 12 mieszkań – łącznie powstaną 84 mieszkania o łącznej powierzchni ponad 3 tys. 200 mkw.

Każde z mieszkań posiadać będzie balkon, natomiast mieszkania zlokalizowane na parterze - wyjście na poziom terenu. Do lokali w nowo wybudowanych budynkach, oddawanych w standardzie „pod klucz”, wprowadzą się rodziny uprawnione do pomocy mieszkaniowej z zasobu gminy.

- Zadanie inwestycyjne podzielone zostało na 3 etapy realizowane w latach 2014-2018. W ramach I etapu już we wrześniu tego roku do użytkowania oddanych zostanie 48 mieszkań w 4 budynkach. Budowa kolejnych dwóch budynków - czyli 24 mieszkań - którą właśnie rozpoczynamy, zakończy się do września przyszłego roku. Ostatni budynek w ramach inwestycji przy ul. Madalińskiego powstanie do 2018 roku – mówi prezes GIS Aleksandra Krzywosz.

Parking, miejsca postojowe, plac zabaw i zieleń wypoczynkowa

Budynki wielorodzinne, budowane w systemie szeregowym zaprojektowane zostały jako IV kondygnacyjne z kondygnacją podziemną, w której znajdować się będą komórki lokatorskie. W każdym budynku mieścić będą się: 1 mieszkanie jednopokojowe o powierzchni ~32 m2; 10 mieszkań dwupokojowych o powierzchni ~38 m2 i 1 mieszkanie trzypokojowe o powierzchni ~46 m2. Łączna powierzchnia użytkowa samych mieszkań w pojedynczym budynku wynosi: 462,7 m2, natomiast w całej inwestycji wyniesie około 3240 m2.

Czytaj też: Kontrola NIK: budynki komunalne coraz starsze i droższe w utrzymaniu

Na terenie inwestycji powstanie 70 miejsc postojowych dla rowerów, w tym jedno zadaszone miejsce do postoju 42 rowerów, jak również 101 miejsc parkingowych dla samochodów. - Na terenie osiedla znajdzie się też rekreacyjna zieleń wypoczynkowa dostępna dla różnych grup wiekowych. Do dyspozycji mieszkańców będzie plac z urządzeniami rekreacyjnymi w formie siłowni na świeżym powietrzu oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci – zapowiada Krzywosz.

W ramach inwestycji zrealizowany zostanie kompletny układ komunikacyjny - chodniki wraz z drogami komunikacyjnymi wewnątrz osiedla oraz drogą dojazdową od ul. Madalińskiego. Prowadzone są także prace związane z wykonaniem uzbrojenia terenu, w tym między innymi kompletnego podziemnego zbiornika retencyjnego wód opadowych o łącznej objętości 41 m3.

- Gdańsk jest, w skali kraju, absolutnym liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych. Budową mieszkań komunalnych w naszym mieście zajmują się Towarzystwa Budownictwa Społecznego - GTBS i TBS Motława oraz spółka Gdańska Infrastruktura Społeczna. - Nowe lokale mieszkalne pozyskujemy także m.in. w ramach programu „mieszkania za grunt" – mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. -  Od 2010 roku do chwili obecnej  zasób mieszkań komunalnych powiększył się o 1035 nowych lokali.

Łącznie powstaną mieszkania dla 108 rodzin

Jeszcze w tym roku - oprócz 4 budynków wielorodzinnych przy Madalińskiego - planowane jest także oddanie do użytku inwestycji realizowanych przez spółki GTBS i TBS "Motława". – Obecnie obie spółki z dofinansowaniem Miasta i Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego realizują 4 budynki, położone przy ul. Człuchowskiej i Kolorowej. Łącznie w budynkach tych do końca tego roku powstanie 108 mieszkań dla gdańskich rodzin – informuje zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Koszt I etapu inwestycji realizowanej przy ul. Madalińskiego przez GIS (czyli 4 pierwszych budynków, w tym budowa infrastruktury i małej architektury) to 7 mln 200 tys. zł. Koszt II etapu prac to ok. 4 mln 100 zł. Inwestycja prowadzona przy ul. Madalińskiego realizowana jest w ramach III etapu budowy mieszkań komunalnych przez spółkę miejską GIS. Do tej pory spółka wybudowała 312 lokali, z czego w latach 2007-2008 (I etap) – 152 lokale przy ul. Ptasiej oraz w latach 2008-2009 (II etap) - 160 lokali przy ul. Platynowej i Antczaka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: