PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, mieszkania na wynajem: Miasto wybuduje 160 lokali dzięki nowemu programowi

  • PAP/AT    18 stycznia 2016 - 18:49
Gdańsk, mieszkania na wynajem: Miasto wybuduje 160 lokali dzięki nowemu programowi
(fot.facebook.com)

• Gdańsk planuje budowę ok. 160 mieszkań przy wykorzystaniu nowego programu wsparcia budowy mieszkań na wynajem.
• Czynsz za mieszkania będzie niższy od rynkowego średnio o ok. 40 do 50 proc.
• W Gdańsku powstaje koncepcja osiedla TBS dla młodych rodzin.
W ramach programu rządowego popierania budownictwa mieszkaniowego Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnego kredytu na inwestycje.

BGK przewiduje 10 rocznych edycji programu, podczas których zamierza współfinansować kwotą 4,5 mld zł budowę 30 tys. mieszkań (3 tys. mieszkań na kwotę 450 mln zł w każdej rocznej edycji). Czynsz za te mieszkania ma być niższy od rynkowego średnio o ok. 40 do 50 proc.

W poniedziałek w Gdańsku odbyła się regionalna konferencja na temat oferty BGK dla budownictwa mieszkaniowego w ramach programów rządowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele czterech województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Nowy program realizowany jest od 1 listopada ub. roku i od tego dnia spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i spółki gminne mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji. Nabór wniosków (pierwszej edycji) trwa do 29 lutego 2016 r.

Dyrektor Departamentu Społecznego BGK, Dariusz Stachera przekonuje, że nowy program budownictwa społecznego jest atrakcyjny dla miast, ponieważ oprocentowanie kredytu jest bardzo niskie, tj. WIBOR 3M bez marży banku w tej chwili wynosi 1,72 proc. "Kredyt jest udzielany do 30 lat, czyli na bardzo długi okres; istnieje możliwość dopasowania ceny kredytu i długości jego spłaty do możliwości czynszowych" - wyjaśnił. Zaznaczył, że najemcy będą płacić czynsz limitowany ustawowo. Wyjaśnił, że czynsz nie może być rynkowy, np. na poziomie 30 zł za metr kwadratowy. Ocenił, że średnio czynsz może wynosić kilkanaście złotych za metr kwadratowy.

Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Motława" w Gdańsku, Tadeusz Mękal zwrócił uwagę, że nowy rządowy (przyjęty przez poprzedni rząd we wrześniu 2015 r.) program popierania budownictwa mieszkaniowego "jest powrotem do pierwotnej koncepcji finansowania TBS, czyli do udzielania niskooprocentowanych kredytów na budownictwo czynszowe". W kosztach budowy tych mieszkań partycypuje też przyszły najemca. Podał, że Gdańskie TBS mają złożyć wnioski o udzielenie kredytu w drugim terminie naboru, we wrześniu br. Mękal powiedział, że na liście oczekujących na mieszkania z TBS w Gdańsku jest ponad tysiąc rodzin.

Prezes Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (GTBS), Włodzimierz Pietrzak wyjaśnił, że kredyt z BGK może stanowić do 75 proc. kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia. Zwrócił uwagę, że "im wyższy kredyt, tym wyższa stawka czynszu". Podał, że w tej chwili w GTBS stawka czynszu wynosi od 10,90 zł do 12 zł za metr kw., w tym prawie 7 zł stanowi spłata kredytu. "Tutaj wysokość tego kredytu ma kolosalne znaczenie" - dodał. Poinformował, że przyszli lokatorzy mogą być obciążeni maksymalnie 25 proc. partycypacją w kosztach budowy. "W Gdańsku trwają rozmowy na temat wysokości tej stawki partycypacji, bo może być ona obniżona, ale wtedy będzie potrzeba zaciągnięcia większego kredytu albo dokapitalizowania spółek" - dodał.×
KOMENTARZE (1)

  • SUKCES !, 2016-01-19 06:39:08

    BRAWO - państwo i samorządy powinni budować dużo mieszkań na wynajem, bo z tego powodu ludzie wyjeżdżają za granice i tam pracują na tamte PKB.