PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk: na kwietnikach dominować mają biało-czerwone motywy

 • PAP/JS    2 lutego 2018 - 18:19
Gdańsk: na kwietnikach dominować mają biało-czerwone motywy
W ubiegłym roku na terenie Gdańska w ciągu całego roku posadzono prawie 67 tys. sztuk roślin (fot. pixabay.com)

W tym roku w Gdańsku na kwietnikach wśród posadzonych 73 tys. roślin dominować mają, w związku z setną rocznicą odzyskania nieodległości, motywy biało-czerwone. W budowanym centrum Forum Gdańsk, pojawi się też nowy, ponad dwuhektarowy ogród.
 • W ubiegłym roku na terenie Gdańska w ciągu całego roku posadzono prawie 67 tys. sztuk roślin.
 • Wiosną do nasadzeń wykorzystywane są głównie: bratki i stokrotki; w lecie - begonie, aksamitka rozpierzchła, starzec popielny, kocanki, dalia rabatowa, komarzyca i smagliczki, a jesienią - królują chryzantemy i wrzosy.
 • W tym roku w Gdańsku pojawi się ponad dwuhektarowy teren zieleni w powstającym nowym centrum miejskim Forum Gdańsk. Pierwsze nasadzenia mają rozpocząć się już w marcu.

Za tereny zielone w mieście odpowiada Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ). Kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ, Ewelina Latoszewska wskazała, że zapewnienie atrakcyjności terenów zielonych w Gdańsku wymaga wielu tygodni planowania, liczenia, wyobraźni i doświadczenia. "Nie każda roślina jest odporna na miejskie warunki" - zaznaczyła.

W ubiegłym roku na terenie Gdańska w ciągu całego roku posadzono prawie 67 tys. sztuk roślin. Były to m.in. stokrotki, bratki, begonie, pelargonie, surfinie, szałwie, aksamitki, kapusty ozdobne i chryzantemy. W 2018 roku miasto planuje posadzić o sześć tysięcy roślin więcej, 73 tysiące. W samym tylko Parku Oliwskim od wiosny do jesieni zaplanowane zostało nasadzenie 27 tys. roślin.

Jak mówiła Latoszewska, "odpowiedni dobór roślin umożliwia zmiany barw kompozycji od wczesnego lata do późnej jesieni, bo gdy jedne rośliny kończą kwitnienie, to inne dopiero zaczynają". Powiedziała, że podczas planowania kolorystki kwietników na ten rok uwzględniono m.in. obchodzoną w 2018 r. setną rocznicę odzyskania nieodległości. "Z tego względu motywy biało-czerwone pojawią się na wieżach kwiatowych, w donicach kwiatowych oraz kwietnikach, począwszy od pierwszych nasadzeń wiosennych, a skończywszy na tych jesiennych" - wyjaśniła.

Trzy herby kwiatowe miasta ozdobią pasy rozdziałów przy głównych trasach wlotowych do Gdańska, tj. na al. Grunwaldzkiej w Oliwie, na ul. Elbląskiej oraz na ul. Kartuskiej w rejonie ronda Wolnego Miasta Gdańska. Napis kwiatowy "Wrzeszcz" stanie tradycyjnie na Placu Komorowskiego. Ponadto rośliny pojawią się na ok. dziesięciu dużych rondach w mieście.

Wiosną do nasadzeń wykorzystywane są głównie: bratki i stokrotki; w lecie - begonie, aksamitka rozpierzchła, starzec popielny, kocanki, dalia rabatowa, komarzyca i smagliczki, a jesienią - królują chryzantemy i wrzosy. "Wszystko po to, aby nasze miasto przez większość roku wyglądało niezwykle kolorowo" - wyjaśniła.

Ponad 3,3 tys. roślin ma zostać posadzonych w trzydziestu różnej wielkości wieżach kwiatowych. Staną one m.in. w Śródmieściu, na terenie Głównego Miasta, na Placu Solidarności, na Wyspie Sobieszewskiej i Westerplatte. Na części wież posadzone będą białe i czerwone pelargonie. Kwiaty będą też w skrzynkach powieszonych na barierkach, np. przy ul. Hucisko i Garncarskiej. Prawie sto kwietników z roślinami o przewieszających się pędach ma być umieszczonych na słupach i lampach ulicznych.

W tym roku w Gdańsku pojawi się ponad dwuhektarowy teren zieleni w powstającym nowym centrum miejskim Forum Gdańsk. Pierwsze nasadzenia mają rozpocząć się już w marcu. Za projekt zieleni odpowiada znana trójmiejska ogrodniczka i projektantka ogrodów, Katarzyna Bellingham. Zapewniła, że "krajobraz Forum będzie zmieniał się wraz z sezonami".

Ma być posadzonych prawie 33 tys. roślin 80 gatunków. Na terenie Centrum będą dwa zabytkowe drzewa - kasztanowiec i jesion. Ogrodniczka zapowiedziała, że owocujące krzewy, kwitnące byliny oraz ozdobne trawy stworzą naturalny i swobodny krajobraz. Dodała, że podobne rozwiązania można oglądać w przestrzeni publicznej słynnej nowojorskiej "High Line" czy londyńskiego "Barbican Centre". Bellingham zdradziła, że na dachu jednego z budynków powstaje rabata przypominająca dziką łąkę w samym środku miasta.

"Większość roślin to będą gatunki rodzime lub genetycznie zbliżone do dziko rosnących w naszej szerokości geograficznej" - mówiła Bellingham. Centrum ma być otwarte późną wiosną. Ogólnodostępna przestrzeń publiczna ma stanowić prawie połowę powierzchni centrum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.