PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: nowa linia tramwajowa ruszy 31 sierpnia

  • pt    27 sierpnia 2015 - 07:09
Gdańsk: nowa linia tramwajowa ruszy 31 sierpnia
Na nowej trasie odbyły się już jazdy próbne - fot.gdansk.pl

Zupełnie nowa trasa tramwajowa zacznie funkcjonować w poniedziałek, 31 sierpnia w Gdańsku. Jednocześnie zlikwidowane będą dwie linie autobusowe. - Dublowałyby się z tramwajami. Kto chciałby stać w samochodowych korkach, jeśli można śmigać po szynach? - tłumaczą w ZTM.
W środę na nową trasę ruszył pierwszy tramwaj z pasażerami. Chwilę wcześniej powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Gdańsku uroczyście wręczył prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi urzędowe potwierdzenie, że trasa nadaje się do użytku.

- Jak widzicie Polska i Gdańsk nie są w ruinie, jak twierdzą niektórzy - mówił Adamowicz. - Świadczy o tym między innymi oddanie do użytku tej linii, na którą jeszcze dziesięć lat temu nie było pieniędzy. Jest to nauka dla samorządowców: warto mieć plany w szufladach... Mówię to w kontekście bliskiego głosowania naszych radnych, którzy chcą zablokować pieniądze na plany tunelu pod Pachołkiem. To jest zupełnie tak, jakby na złość chcieć sobie odmrozić uszy...

Budowa trasy zakończyła się miesiąc przed planowanym terminem. Władzom miasta bardzo zależało na tym, by tramwaje mogły służyć mieszkańcom od początku roku szkolnego. Wymagało to dużego wysiłku - dlatego też Ryszard Trykosko, prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, dziękował wykonawcom w obecności dziennikarzy.

Inwestycja za 116 mln

Nowo wybudowany odcinek ma ok. 4.5 km długości, jedzie się nim ok. kwadrans.

Budowa rozpoczęła się wiosną 2014 r. Jej koszt to 116 mln zł. Kolejne 23 mln zł miasto zapłaciło za budowę 700-metrowego torowiska na ul. Bulońską. Wyremontowano lub przebudowano całą infrastrukturę: chodniki, drogi rowerowe, sieci kanalizacyjne, skrzyżowania, zatoczki i przystanki autobusowe. Zainstalowano nowe znaki drogowe i dodatkową sygnalizację świetlną.'

Pesa Jezz Duo na trasie

Do obsługi trasy miasto kupiło też pięć nowych, dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo za 54 mln zł.

Inwestycja została w 60 proc. sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Z uruchomieniem trasy tramwajowej na Morenę wiąże się likwidacja dwóch linii autobusowych: 142 i 183. Nie będą funkcjonowały od poniedziałku, 31 sierpnia. Ich zadania niemal w całości przejmą tramwaje.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.