PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk: Od 1 lipca bezpłatne przejazdy dla uczniów

 • aw    16 lutego 2018 - 13:40
Gdańsk: Od 1 lipca bezpłatne przejazdy dla uczniów
Plakat informujący, że od 1 lipca przejazdy w Gdańsku dla dzieci i młodzieży będą darmowe (fot.:Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

Od 1 lipca na terenie Gdańska prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską zyskają uczniowie szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych: gimnazjów, liceów, techników, szkół branżowych i zawodowych. Projekt uchwały został złożony przez prezydenta do Rady Miasta Gdańska.




- Około 64 tys. uczniów z Gdańska zyska możliwość bezpłatnej komunikacji miejskiej. Jest to wyraz polityki prorodzinnej mierzonej w szerszej świadomości i perspektywie. To nie tylko wsparcie finansowe dla gdańskich rodzin, ale również propagowanie już od najmłodszych lat korzystania z publicznej komunikacji – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Z nowej oferty będą mogli skorzystać uczniowie posiadający Kartę Mieszkańca, która funkcjonuje w Gdańsku od czterech miesięcy. Opcja bezpłatnego biletu będzie zintegrowana z Kartą Mieszkańca, bowiem umożliwia ona doładowanie na nośnik również bezpłatnego biletu.

Oferta zacznie obowiązywać już od 1 lipca 2018 r., więc uczniowie będą mogli w wakacje korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską po Gdańsku. Bezpłatną komunikacją zostaną objęte wszystkie dzieci i młodzież do ukończenia szkoły średniej (również przedszkolaki).

Karta Mieszkańca i oferta usług z nią związana cieszy się dużą popularnością wśród gdańszczan. Do połowy lutego 2018 r. wpłynęło już ponad 60 tys. wniosków o wyrobienie karty, z czego 14 027 to pakiety młodzieżowe - dla dzieci od 0-18 lat, w tym 7786 dzieci i młodzież w wieku szkolnym (tj. 6-18 lat) odebrało swoje karty.

Wg szacunkowych wyliczeń magistratu, koszt wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla budżetu Gdańska będzie wynosił ok. 9 mln zł rocznie, w tym szacunkowo strata z wypływów biletów okresowych wynosić będzie ok. 6,38 mln zł. Pozostałe środki są szacowane na podstawie zakupów biletów papierowych. Realne koszty wprowadzenia bezpłatnych biletów będzie można oszacować w styczniu 2019 r.

Przypomnijmy, od 2018 r. bezpłatna komunikacja dla uczniów w Wejherowie, na Śląsku i w Zagłębiu. Argumentem na „tak” ma być promocja transportu publicznego wśród dzieci i ich rodziców. O ile w tej pierwszej grupie można mówić o wzroście liczby użytkowników komunikacji miejskiej, to brak jest danych potwierdzających jakiś masowy exodus rodziców z samochodów do autobusów i tramwajów. 

Dodajmy, że Gdańsk zdecydował się na bezpłatną komunikację dla uczniów liceów i techników czy szkół branżowych, którzy zwykle dojeżdżają do szkoły. Pozostałe miasta "fundują" darmowe przejazdy tylko uczniom podstawówek i gimnazjów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (3)

 • Anna KLZ, 2018-02-20 08:55:15

  uważałam i pisałam w komentarzach, że skoro Dzieci NIE PRACUJĄ a to Ich Rodzice i Opiekunowie płacą składki i podatki to DZIECIOM I MŁODZIEŻY należy się bezpłatny przejazd komunikacją miejską na terenie Rzeczypospolitej Polski, za okazaniem legitymacji szkolnej. Słusznie podejmowane decyzje może z...aowocują troską w ochronie środowiska.  rozwiń
 • Zwijanie się państwa, 2018-02-16 19:08:27

  Miejscowości kilku powiatów bieszczadzkich nie mają już komunikacji publicznej - fly4free.pl/bieszczady-odciete-od-swiata-od-wakacji-nie-dojedziesz-juz-tam-autobusem/ - ale ze Słowacji będzie autobus do Jasionki...
 • Gość, 2018-02-16 14:43:32

  Gdzie Platforma tam bajer :-)