PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk oszczędza energię

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    20 kwietnia 2010 - 13:59

Gdańsk bierze udział w projekcie mającym na celu wprowadzanie oszczędnego oświetlenia w przestrzeni publicznej. Przyłączył się także do Akademii LED, której zadaniem będzie monitorowanie sytuacji na rynku oświetleń energooszczędnych.
Projekt „Zwiększenie Oszczędności Energii poprzez przejście na oświetlenie LED w przestrzeni publicznej" realizowany jest dzięki wsparciu z programu współpracy transgranicznej „Południowy Bałtyk". Skupia 11 partnerów, m.in. ze Szwecji, Niemiec, Litwy i Polski, liderem jest miasto Kalmar. Głównym jego celem jest propagowanie zastosowania technologii LED w miastach w celu zmniejszenia zużycia energii poprzez wymianę najlepszych praktyk, seminaria, szkolenia oraz działania pilotażowe. Nowo powstała Akademia ma się stać platformą dyskusyjną pomiędzy producentami, uniwersytetami, miastami oraz organizacjami zaangażowanymi w prace w sektorze LED.

W ramach projektu przedstawiciele miasta oraz producenci sprzętu oświetleniowego uczestniczą w seminariach wymiany know-how, podczas których opracowywane są wytyczne w zakresie planowania i budowania energooszczędnych i długotrwałych urządzeń oświetleniowych w przestrzeni publicznej.

Pierwsze seminarium odbyło się pod koniec marca. Poruszono na nim problem braku standaryzacji i spójnej dokumentacji na temat możliwości i jakości technologii LED oraz dyskutowano nad możliwościami i zagrożeniami dotyczącymi wykorzystania na szeroką skalę takiego oświetlenia wśród miast regionu Morza Bałtyckiego.

Sukcesem seminarium było założenie „Akademii LED". Jej zadaniem będzie głównie wymiana wiedzy pomiędzy partnerami projektu nt. społecznych potrzeb i zwyczajów związanych z oświetleniem, innowacji w dziedzinie wykorzystywania zrównoważonych źródeł energii oraz ich wpływu na sytuację ekonomiczną miast.

Projekt potrwa do maja 2012 roku. Finansowany jest w 85% ze środków unijnych, jego wartość to 112 tys. euro. Wkład własny wynoszący 15% będzie pokryty pensjami urzędników zaangażowanych w projekt. W projekcie uczestniczy dwóch partnerów z Polski (Miasto Gdańsk oraz Instytut Inicjatyw Europejskich z Gdyni), w komitecie sterującym projektu to Gdańsk reprezentuje Polskę.

W ramach projektu za pomocą LED zostanie oświetlony wybrany fragment instalacji Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, realizowanej na Dolnym Mieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.