PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: PiS i PO zgodne w sprawie darmowej komunikacji dla uczniów

  • PAP/TK    22 lutego 2018 - 15:59
Gdańsk: PiS i PO zgodne w sprawie darmowej komunikacji dla uczniów
Gdańsk już oficjalnie wprowadził darmowe przejazdy dla uczniów (Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

W czwartek 22 lutego, radni miejscy w Gdańsku niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę wprowadzającą darmowe przejazdy dla uczniów. Szacuje się, że z ulgi skorzysta około 64 tys. uczniów zameldowanych w mieście. Koszty uchwały to około 9 mln zł.
  • Radni miejscy w Gdańsku niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę wprowadzającą darmowe przejazdy dla uczniów.
  • Inicjatorem wprowadzenia bezpłatnych przejazdów w Gdańsku był ruch miejski Lepszy Gdańsk, który w ubiegłym roku pod projektem uchwały w tej sprawie zebrał ponad 3 tys. podpisów gdańszczan.
  • Z bezpłatnych przejazdów będą mogli skorzystać jedynie uczniowie posiadający Kartę Mieszkańca.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta za uchwałą wprowadzającą od 1 lipca bieżącego roku bezpłatne przejazdy dla dzieci oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieszkających na terenie Gdańska zagłosowali prawie wszyscy radni. W 34 osobowej radzie miasta za przyjęciem projektu głosowało 32 radnych, tylko jeden był przeciwny. Jeden radny był nieobecny.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać uczniowie posiadający legitymacją szkolną oraz Kartą Mieszkańca, którą samorząd wprowadził pod koniec ub.r. Zgodnie z decyzją radnych, z komunikacji miejskiej bezpłatnie mogą korzystać zameldowane w Gdańsku, dzieci od 4 do 7 roku życia oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych (do 31.08.2019 roku będą wygaszane gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Z uprawniania będzie można korzystać nie dłużej niż do 24 roku życia.

Głosowanie w sprawie bezpłatnych przejazdów jest jednym z nielicznych, w którym radni PO i PiS zagłosowali tak samo. Radny PiS, Grzegorz Strzelczyk przypomniał w rozmowie z PAP, że PiS już w 2013 r. zgłosiło projekt uchwały zwalniającej uczniów z opłat za przejazdy komunikacją miejską. Zaznaczył, że "wtedy PO nas zapewniała, że nie ma to pieniędzy".

Czytaj także: Gdańsk: Od 1 lipca bezpłatne przejazdy dla uczniów

"Teraz, dzięki zbliżającej się kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi (…) pojawiła się ta uchwała i my nie jesteśmy +totalną opozycją+ i nie głosowaliśmy przeciw" - dodał. "My jesteśmy za wszystkimi inicjatywami, które poprawiają w jakikolwiek sposób jakość życia mieszkańców" - dodał.

Szef klubu radnych PO w gdańskiej radzie miasta, Piotr Borawski tłumaczył dziennikarzom, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów "ma związek z Kartą Mieszkańca". "Liczymy na to, że osoby, które zameldują się w Gdańsku i będą płacić w mieście podatki, zniwelują ten ubytek w budżecie, który spowodują bezpłatne przejazdy" - powiedział. Podał też przykład stolicy Estonii, Tallina, gdzie po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla wszystkich zameldowanych mieszkańców, ich liczba wzrosła o ok. 50 tys., co spowodowało zwiększenie wpływów z podatków. Przyznał, że "liczy, że mieszkańcy ościennych gmin też zechcą zameldować się i płacić podatki w Gdańsku".

W uzasadnieniu do uchwały napisano, że "szacuje się, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów (…) może spowodować utratę dochodów ze sprzedaży biletów na poziomie ok. 9 mln zł rocznie".×
KOMENTARZE (1)

  • Poznańczyk, 2018-03-06 00:02:03

    Poznań jak zwykle nie nadąża,wyprzedzany przez Gdańsk,Wroclaw i inne miasta.Na co czekamy??