PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk planuje obniżyć stawkę za śmieci segregowane

  • PAP    18 lutego 2014 - 17:20
Gdańsk planuje obniżyć stawkę za śmieci segregowane

- Władze Gdańska chcą o około 20 procent obniżyć opłatę za wywóz śmieci segregowanych. Jeszcze w lutym propozycja zostanie przedstawiona Radzie Miasta. Jeśli ta zatwierdzi nowe stawki, zaczną one obowiązywać 1 kwietnia.
W Gdańsku od czerwca zeszłego roku opłaty za wywóz śmieci uzależnione są od powierzchni mieszkania; stawka podstawowa za odbiór odpadów w lokalu mieszkalnym do 110 m kw. wynosi w tej chwili 0,56 zł od metra kw. za śmieci segregowane oraz 0,72 zł za odpady nieselekcjonowane. Powyżej tego metrażu za każdy kolejny metr kwadratowy mieszkańcy płacą odpowiednio 5 i 7 groszy.

We wtorek wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki poinformował na konferencji prasowej, że samorząd planuje obniżyć do 0,44 zł stawkę za śmieci segregowane. Wyjaśnił, że obniżka jest możliwa dzięki niższym, niż szacowano w momencie startu nowego systemu, kosztom odbioru i zagospodarowania odpadów.

Czytaj tez:  Znacznie wzrosła ilość śmieci posegregowanych

Lisicki dodał też, że samorząd chce pozostawić na dotychczasowym poziomie stawkę za odbiór śmieci nieselekcjonowanych. Wyjaśnił, że podjęto taką decyzję z nadzieją, że rosnąca różnica w wysokości obu stawek zmobilizuje do segregowania odpadów tych mieszkańców, którzy jak dotąd się na to nie zdecydowali.

Propozycja zmian w opłatach za odbiór śmieci ma zostać przedstawiona Radzie Miasta na sesji, która odbędzie się 27 lutego. Jeśli radni zatwierdzą projekt, to nowa stawka mogłaby obowiązywać od 1 kwietnia. Jak zaznaczył Lisicki, opłaty za śmieci pobierane są z dołu. Wprowadzenie nowej stawki od 1 kwietnia oznaczać więc będzie, że mieszkańcy segregujący odpady, pierwszą niższą stawkę za ich odbiór zapłacą w maju.

Wprowadzenie zmian będzie wymagało od gdańszczan złożenia nowych deklaracji. Postanowiono, że aby przyspieszyć i ułatwić procedurę, gdański Zarząd Dróg i Zieleni roześle mieszkańcom formularze, które trzeba będzie jedynie podpisać i odesłać do nadawcy.

Wiceprezydent Gdańska poinformował też na konferencji, że w przyszłości możliwe są kolejne obniżki stawek za wywóz śmieci. Lisicki wyjaśnił, że taka możliwość pojawi się, gdy wzrośnie liczba mieszkańców segregujących odpady. "Gdyby wszyscy mieszkańcy segregowali śmieci, stawka za ich odbiór mogłaby spaść nawet poniżej 40 groszy" - powiedział wiceprezydent.

Obecny na konferencji Mieczysław Kotłowski, dyrektor gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, ocenił, że z segregowaniem śmieci najlepiej radzą sobie spółdzielnie mieszkaniowe. "W mniejszych wspólnotach odsetek śmieci zmieszanych wciąż jest dość wysoki" - poinformował.

Rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Zieleni Katarzyna Kaczmarek poinformowała PAP, że 90 procent gdańszczan, którzy w ub.r. złożyli stosowne deklaracje, zapowiedziało w nich, że będzie segregować śmieci i około 95 procent spośród nich deklaracji dotrzymuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.