PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, przetarg na odbiór odpadów: będzie segregacja szkła

  • pt    14 kwietnia 2015 - 08:53
Gdańsk, przetarg na odbiór odpadów: będzie segregacja szkła

W Gdańsku od lipca mieszkańcy będą segregować szkło - fot.pixabay..com

Nowy przetarg na odbiór i transport odpadów komunalnych z nieruchomości zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta na lata 2015-2019 ogłosił Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Po wprowadzeniu reformy śmieciowej, dwa lata temu tzw. przetargi śmieciowe w Gdańsku wygrały dwie firmy – Sita Północ Sp. z o.o. (praca w pięciu sektorach) i Remondis Polska Sp. z o.o. (praca w jednym sektorze). Umowy wygasają 1 lipca.

Czytaj: NIK: ceny odbioru odpadów wzrosły o jedną trzecią

Jak będzie wyglądał nowy przetarg?

- W ciągu ostatnich lat nauczyliśmy się wiele. I tak, zdecydowaliśmy, że podstawą jest dla nas uniknięcie zamieszania przy ewentualnych zmianach wykonawców. Dlatego też, przekazywanie sektorów w tym roku - jeśli zmienią się wykonawcy - będzie odbywać się stopniowo - wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.

Zdecydowano, że umowy będą wygasały w różnych terminach - dwie pod koniec sierpnia, dwie pod koniec września i dwie pod koniec października. Wszystko po to, żeby wprowadzanie nowych firm na ich sektory przebiegało płynnie.

- Chcemy bowiem, żeby ewentualne zmiany firm wywozowych były jak najmniej odczuwalne dla mieszkańców – dodaje Grzelak.

Nowością w przetargu będzie obowiązek segregacji szkła i tym samym konieczność dostarczenia przez firmy wywozowe odpowiednich pojemników do jego zbierania w gospodarstwach indywidualnych i we wspólnotach.

Wiceprezydent mówi, że dla podniesienia jakość świadczonych usług, wykonawca musi zagwarantować także tzw. specjalne brygady awaryjne, które natychmiast reagować będą na sytuacje nieprzewidziane.

Przewidywanie są również częstsze wywozy śmieci oraz częstsze mycie pojemników na odpady.
Wykonawcy będą również musieli zapewnić większą liczbę zróżnicowanych gabarytowo pojazdów i samochody do wywozu odpadów szklanych.

- Chodzi o to, żeby odpady można było odebrać nawet z nawet trudno dostępnych miejsc – podkreśla wiceprezydent.

Miasto zdecydowało także, że w postępowaniu przetargowym większą liczbę punktów otrzymają firmy dysponujące pojazdami typu rotopress (czyli kompaktującymi odpady mokre) oraz emitującymi mniej spalin niż dotychczas (normy EURO 5 i EURO 6) i nie starszymi niż 10 letnie.

Dodatkowo wykonawcy na tydzień przez terminem wywozu odpadów wielkogabarytowych będą mieli obowiązek zawiadomić o tym mieszkańców domów jednorodzinnych.

Otwarcie ofert przetargowych nastąpi w połowie maja. Podpisanie umowy z wykonawcami do końca maja 2015, co ma dać firmom kilka miesięcy na przygotowanie się do przejęcia ich sektorów wywozowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.