PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: przygotowują wodociągowy szlak turystyczny

  • pt    16 lutego 2015 - 09:42
Gdańsk: przygotowują wodociągowy szlak turystyczny
Na trasie szlaku będzie można zobaczyć urządzenia z XIX wieku - fot.www.gdansk.pl

Do licznych atrakcji Gdańska dołączy niedługo szlak wodociągowy.
Gdańskie wodociągi, które powstały w drugiej połowie XIX wieku, były inwestycjami absolutnie pionierskimi – nowatorskimi w skali całej Europy. Co ciekawe, część obiektów zachowała się do tej pory.

To świadectwo rozwoju technologicznego, a także rozwoju Gdańska. Dlatego warto je pielęgnować i kultywować ich historię. I właśnie temu służy projekt „Gdański Szlak Wodociągowy” prowadzony przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.

Celem projektu jest otwarcie ścieżki turystycznej, która umożliwi bliższe poznanie zachowanych obiektów oraz ich historii.

Przyczynią się do tego ekspozycje tematyczne i atrakcje w zabytkowych obiektach wodociągowych, które będą w przyszłości udostępniane grupom zorganizowanym. W pierwszej kolejności w zakres projektu wejdą 3 obiekty: zbiornik wody Stary Sobieski, zbiornik wody Stara Orunia oraz przepompownia ścieków Jelitkowo.

Ponadto w ramach projektu udostępniony będzie taras widokowy na wieży ciśnień w Sobieszewie. Znajdzie się tam również ekspozycja, pozwalająca poznać historię i osobliwości przyrodnicze tego ciekawego rejonu Gdańska.

- Reorganizacje gdańskich wodociągów po II Wojnie Światowej spowodowały ogromne spustoszenie w zasobach archiwalnych i rozproszenie ich pozostałości - mówi Anna Nawała z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

-. Dlatego zespół pracujący przy projekcie sukcesywnie gromadzi eksponaty, spośród których najciekawsze to elementy dawnej gdańskiej infrastruktury - rurociągi drewniane, studnie, latryny, datowane na XVII wiek oraz liczne elementy z epoki "przemysłowej", poczynając od przełomu XIX i XX wieku. Udało się zgromadzić bardzo dużą ilość historycznej dokumentacji, która jest na bieżąco katalogowana i digitalizowana. Aktualne zasoby to ponad 800 archiwalnych planów i rysunków zdigitalizowanych w wysokiej rozdzielczości oraz ponad 2000 reprodukcji innych dokumentów - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.