PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, ulewy: Tramwaje znów kursują. Ruch przywrócony

  • PAP/AT    15 lipca 2016 - 18:28
Gdańsk, ulewy: Tramwaje znów kursują. Ruch przywrócony
Wszystkie linie tramwajowe w Gdańsku zostały już na powrót uruchomione (fot.gdansk.pl)

• Komunikacja tramwajowa w Gdańsku, unieruchomiona całkowicie w piątek (15 lipca) rano wskutek podtopień i ulewy, jaka przeszła w nocy nad miastem, została na powrót uruchomiona.
• W piwnicy jednego z domów we Wrzeszczu znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn.
Informację o znalezionych zwłokach mężczyzn przekazali policji mieszkańcy kamienicy.

"Według ich relacji, jeden z tych mężczyzn wynosił w czwartek w nocy w trakcie ulewy swój dobytek z piwnicy, drugi mężczyzna mu w tym pomagał. Dzisiaj, gdy woda już opadła mieszkańcy zeszli do piwnicy i odkryli tam ciała obu mężczyzn. Na miejscu są policjanci i prokurator. Tak naprawdę dopiero sekcja zwłok ustali jednoznacznie przyczynę ich śmierci, niemniej jednak nie jest wykluczone, że to ulewy mogły się przyczynić do ich zgonu" - powiedziała PAP rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, podkom. Aleksandra Siewert.

Jak poinformowała kierownik Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku Emilia Salach, sytuacja w mieście po wielogodzinnej ulewie wraca do normy.

"Wszystkie linie tramwajowe zostały już na powrót uruchomione. Niektóre z nich kursują po zmodyfikowanych trasach, ale komunikacja dociera do wszystkich dzielnic Gdańska. Przyczyną modyfikacji tras jest jedyny wyłączony jeszcze z ruchu fragment torowiska - na odcinku między Operą Bałtycką, a ulicą Mickiewicza. W tym rejonie trwa wypompowywanie wody z zalanego węzła Kliniczna-Hallera. Woda wypompowywana jest do podstawionych beczkowozów" - wyjaśniła.

Zobacz: Gdańsk po wielkich ulewach (zdjęcia)

Udrożnione zostało jedno z bardziej newralgicznych miejsc na komunikacyjnej mapie Gdańska - ruch samochodowy odbywa się już normalnie po al. Grunwaldzkiej w stronę Gdyni. Odpompowano wodę i posprzątano skrzyżowanie. Pas w stronę Gdańska jest jeszcze wciąż zamknięty dla ruchu, a służby pracują nad udrożnieniem go.

Z powodu skutków ulewy zamknięty będzie też w piątek Miejski Ogród Zoologiczny. Trwa sprzątanie terenu ZOO, tak aby w sobotę ogród mógł być udostępniony zwiedzającym. "Być może z użytku wyłączonych zostanie część tras, jednak ogród będzie pracował jak w każdy weekend. W piątek nie kursują w stronę ZOO żadne autobusy komunikacji miejskiej" - zastrzegła Salach.

Do godzin popołudniowych strażacy przeprowadzili w Gdańsku ponad 400 akcji. Z usuwaniem skutków ulewy walczy nadal prawie 150 strażaków, w działaniach bierze też udział 400 funkcjonariuszy policji, którzy kierują ruchem w wyznaczonych miejscach, a także monitorują stan zbiorników retencyjnych.

Salach dodała, że w nocy z czwartku na piątek w ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 litrów wody na metr kwadratowy.

"To o blisko 30 litrów więcej, niż podczas pamiętnej ulewy w 2001 r. Mimo, iż dziś w nocy wody spadło więcej, straty w mieście są o wiele mniejsze, niż przed laty. Zadziałały zabezpieczenia, w które Gdańsk konsekwentnie inwestował w ciągu ostatnich 15 lat. Od 2001 roku miasto wydało na inwestycje związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym i odprowadzaniem wód opadowych ok 374 mln zł. W roku 2016 planuje się wydać 14,6 mln zł zaś w roku przyszłym 20 mln zł" - podkreśliła.

Na terenie Gdańska znajdują się obecnie 42 zbiorniki retencyjne, pięć z nich w trakcie ulewy zostało uszkodzonych. W nocy wszystkie były wypełnione po brzegi. W zbiorniku "Kiełpinek", w kulminacyjnym momencie woda przekroczyła o pół metra koronę zbiornika.×
KOMENTARZE (2)

  • Tomasz, 2016-07-15 21:13:57

    Do TOMAS: To jest swing i kosztuje kilka milionow
  • TOMAS, 2016-07-15 19:51:55

    CO ZA DEBIL DOPROWADZIŁ DO ZNISZCZENIA NOWEGO TWISTA !! WARTEGO KILKASET TYS ZŁOTYCH