PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk: We wrześniu 2019 na ulice wyjadą busy bez kierowców

 • KDS    1 grudnia 2017 - 13:54
Gdańsk: We wrześniu 2019 na ulice wyjadą busy bez kierowców
Choć busy są przystosowane do jazdy bez kierowców, podczas testów „na pokładzie” obecny będzie operator (fot. UM Gdańsk)

Na ulice Gdańska wyjadą samojezdne busy, które będą poruszały się po wcześniej zaprogramowanej trasie. Zaplanowane na wrzesień 2019 testy odbędą się w ramach projektu SOHJOA Baltic, który zainaugurowano w Brukseli.
• We wrześniu 2019 mieszkańcy Gdańska będą mogli wsiąść do samojezdnych busów. 

• To jeden z elementów projektu SOHJOA Baltic, w którym stolica Pomorza bierze udział. 

• Nowatorskie rozwiązanie ma pomóc m.in. w walce ze smogiem i poprawie wydajności komunikacji miejskiej. 

**** 

- Dzięki temu międzynarodowemu projektowi będziemy mieli okazję przetestować autonomiczne autobusy w Gdańsku i wraz z partnerami wypracować innowacyjne rozwiązania w komunikacji publicznej – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice stolicy Pomorza za półtora roku. Pojazdy będą poruszać się po zaprogramowanej trasie, skanując swoje otoczenie. Busy same będą wiedziały, kiedy należy zwolnić, a kiedy zatrzymać się w związku z napotkaną przeszkodą.

Warto zaznaczyć, ze choć pojazdy są przystosowane do jazdy bez kierowców, podczas testów „na pokładzie” obecny będzie operator. 

Jak tłumaczy Grzelak, innowacyjne busy mają być jednym z rozwiązań ograniczających emisję spalin, obniżających koszty transportu publicznego oraz podwyższających jego wydajność. Sam projekt SOHJOA Baltic (trwa w latach 2017-2020) ma pomóc w opracowaniu planu obsługi i promocji autonomicznego transportu publicznego.

- Takie inteligentne minibusy sprawdzić się mogą szczególnie na trasach nieobsługiwanych przez pojazdy większych gabarytów, np. dowożąc pasażerów do głównych węzłów przesiadkowych - wyjaśniają urzędnicy z Gdańska.

Pod koniec sierpnia 2019 dowiemy się, jak będzie przebiegała trasa testowa. Mieszkańcy będą mogli korzystać z tych pojazdów przez cały wrzesień. Z Gdańska samojezdny bus przetransportowany zostanie prawdopodobnie do Vejle.

Cały budżet projektu SOHJOA Baltic, który został zainaugurowany w Brukseli w ramach Tygodnia Robotyki (20-24.11), wynosi 3,8 mln euro, z czego 2,8 mln jest dofinansowane z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. Budżet Gdańska wyniesie 304 tys. euro. Do tego nowatorskiego projektu dołączyły zespoły z Finlandii, Estonii, Szwecji, Łotwy, Niemiec, Polski i Norwegii. 

Warto zaznaczyć, że nie jest to jedyny projekt, który ma ulepszyć transport miejski w Gdańsku. Miasto bierze też udział w projekcie BSR Electric, który skupia się na promowaniu elektromobilności. Partnerzy projektu będą testowali i zachęcali do korzystania z elektrycznych autobusów, elektrycznych hulajnóg czy e-logistyki. 

Ponadto Gdańsk dołączył do projektu Citities.multimodal. Jak tłumaczą w gdańskim magistracie, umożliwi wymianę doświadczeń z zakresu tzw. „zielonej mobilności” oraz integracji różnych form przemieszczania się w mieście m.in. dzięki nowinkom z branży IT.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.