PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Wielki Przejazd Rowerowy i „zardzewiała szprycha” dla prezydenta

  • pt    12 czerwca 2017 - 10:27
Gdańsk: Wielki Przejazd Rowerowy i „zardzewiała szprycha” dla prezydenta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym (fot. gdansk.pl)

11 czerwca ulicami Trójmiasta i siedmiu innych miast metropolii przejechało kilkanaście tysięcy cyklistów w ramach XXI Wielkiego Przejazdu Rowerowego. To coroczne święto rowerzystów w Gdańsku.
W tym roku XXI Wielki Przejazd Rowerowy odbył się w dziesięciu miastach metropolii. Cztery peletony wyruszyły przed południem 11 czerwca z Gdańska, Wejherowa, Kartuz i Tczewa i miast "po drodze", by spotkać się ostatecznie ok. godz. 14 na Sopockich Błoniach.

Gdańszczanie wystartowali w tym roku spod Stadionu Energa i rozpoczęli przejazdem w Tunelu pod Martwą Wisłą, który jak zwykle wzbudził w rowerzystach wiele pozytywnych emocji.

Tegoroczna edycja wydarzenia organizowana była w 200. rocznicę skonstruowania pierwszego na świecie roweru. Jego twórca, Karl Dreis, podczas pierwszej przejażdżki na swoim jednośladzie pokonał 8 km - trasy przejechane przez cztery peletony XXI WPR liczyły w sumie 150 km.

Z okazji tej rocznicy, w konkursie na najlepsze przebranie uczestników WPR najbardziej doceniano kostiumy nie - rowerzystów, lecz rowerów. Bezkonkurencyjny okazał się jednoślad przebrany za myśliwca X-Wing z filmu Star Wars, którym “sterował” pilot Sojuszu Rebeliantów Luke Skywalker, na rowerowym foteliku dziecięcym siedział zaś jego przyjaciel: robot R2 - D2.

Organizatorzy przejazdu (Rowerowa Metropolia, Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów, Stowarzyszenie In gremio, Tczewska Inicjatywa Rowerowa i Rowerowe Kaszuby) przyznali swoje antynagrody, czyli Zardzewiałe Szprychy.

Otrzymali je: prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt - “za blokowanie otwarcia centrum Wejherowa dla rowerzystów i nie przystąpienie miasta do Systemu Roweru Metropolitalnego” oraz Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - “za formalne zablokowanie opóźnienia w realizacji projektu RM w ramach BO`2016 r. i formalne zablokowanie jego kontynuacji w kolejnej edycji BO”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • himm, 2017-06-17 20:16:54

    Co prawda to prawda, ale zamiast straszyć antynagrodami należało by doceniać działania. To bardziej pedagogiczne.