PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk wymieni oświetlenie na energooszczędne

  • PAP/AT    24 marca 2015 - 14:22
Gdańsk wymieni oświetlenie na energooszczędne
Sodowe oprawy oświetleniowe zostaną wymienione na energooszczędne, LED-owe wyposażone dodatkowo w inteligentny system sterowania oświetleniem (fot.flickr.com/George M. Groutas)

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku wyłonił wykonawcę modernizacji oświetlenia gdańskich ulic. W wyniku prac wymienionych zostanie około 20 proc. opraw oświetleniowych.
Zmiana technologii oświetlenia z sodowej na LED-ową na wybranych kilkudziesięciu ulicach ma kosztować ok. 5,1 mln zł. Prace mają się zakończyć do końca czerwca.

Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni (ZDiZ) w Gdańsku, Katarzyna Kaczmarek poinformowała we wtorek, że został wyłoniony wykonawca modernizacji oświetlenia gdańskich ulic. Zaznaczyła, że jeśli nie będzie odwołań, to w przyszłym tygodniu może być podpisana umowa z wykonawcą. Wówczas prace modernizacyjne mogłyby się rozpocząć w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Oprawy mają być wymienione na kilkadziesięciu gdańskich ulicach, m.in. na głównych arteriach miasta, na al. Armii Krajowej, na leśnym odcinku ul. Słowackiego, ul. Elbląskiej, Spacerowej, na moście wantowym na Trasie Sucharskiego i na al. Grunwaldzkiej w pobliżu Galerii Bałtyckiej. Łącznie wymienione zostaną 3.932 oprawy. "Sodowe oprawy oświetleniowe zostaną wymienione na energooszczędne, LED-owe wyposażone dodatkowo w inteligentny system sterowania oświetleniem" - tłumaczy Kaczmarek.

Modernizacja gdańskiego oświetlenia odbędzie się w ramach programu "SOWA - energooszczędne oświetlenie uliczne". 45 proc. kosztów prac zostanie sfinansowanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pozostałą kwotę sfinansuje budżet Gdańska.

Zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak przypomina, że "ubiegłoroczne plany modernizacji oświetlenia zakładały inną technologię wykonania prac". Tłumaczy, że "już parę miesięcy od powzięcia planów wymiany oświetlenia, okazało się, że postęp technologiczny w tej dziedzinie jest tak duży, że bardziej opłacalna w dłuższym okresie czasu będzie wymiana opraw sodowych na bardziej energooszczędne, LED-owe". Zapewnił, że "wszystkie nowo stawiane w Gdańsku latarnie będą miały już oprawy LED-owe".

Dyrektor ZDiZ w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski zwraca uwagę, że wszystkie przeznaczone do wymiany oprawy, montowane w latach 80. i 90. XX wieku są sprawne technicznie, jednak już mocno zużyte. Podkreślił, że dzięki modernizacji koszt opłat za oświetlenie zmniejszy się o ok. 600 tysięcy złotych rocznie.

Zmodernizowane latarnie włączone zostaną do działającego w Gdańsku komputerowego systemu monitoringu i sterowania oświetleniem. System umożliwia zarządzanie oświetleniem przez internet, bez potrzeby kontrolowania przez pracowników słupów oświetleniowych w terenie.

Dzięki systemowi specjalnych nadajników można nie tylko zdalnie włączać oświetlenie w mieście (dotychczas oprawy oświetleniowe uruchamiane były czujką zmierzchową), ale także otrzymywać wprost do komputera informacje o stanie sieci oświetleniowej (awarii obwodów, bieżącym poborze mocy itp.). Umożliwia to natychmiastowe reagowanie na ewentualne awarie.

Do systemu przyłączane są obligatoryjnie wszystkie nowo budowane latarnie, a w ciągu najbliższych 2 lat - włączone zostaną też wszystkie pozostałe słupy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.