PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk wzorem Białegostoku podwyższa czynsze

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki    1 kwietnia 2011 - 08:25
Gdańsk wzorem Białegostoku podwyższa czynsze

Podwyżki czynszu wejdą w życie 1 września. Gdańscy radni, przygotowując swoją reformę komunalną wzorowali się na Białymstoku.
Najpierw, w maju, do najemców trafią wypowiedzenia starej stawki bazowej czynszów, która teraz, w zależności od strefy, wynosi od 4,08 zł do 6,50 zł w lokalach nowych – pisze „Dziennik Bałtycki”.

Do listu będzie też dołączona informacja o wprowadzeniu nowej, ujednoliconej do 10,20 zł za mkw. Od tego naliczane będą ulgi dochodowe i techniczne. Ci, którzy załapią się na najwyższą, 60-proc. obniżkę, będą płacić 4,08 zł za mkw.

Dodatkowo wprowadzone zostaną ograniczenia metrażowe. Jeśli ktoś je przekracza, albo wymieni mieszkanie na mniejsze, albo – tak jak ci, którzy z ulg nie skorzystają – będzie płacić 10,20 zł.

Gdańsk szacuje, że podobnie jak w Białymstoku obniżki zostaną przyznane zaledwie 30-36 proc. lokatorów. Reforma, której głównym celem jest pozbycie się z gminnych mieszkań osób bogatych i tym samym zlikwidowanie liczącej dwa tys. osób kolejki oczekujących na lokum, budzi ostre protesty opozycji i grupy inicjatywnej „Nic o nas bez nas”.

Ci drudzy, sprzeciwiając się podwyżkom, regularnie przerywają sesje rady miasta i wraz z setkami oburzonych zmianami najemców maszerują przez ulice z transparentami w dłoniach.

Radni PiS uważają, że reforma to poważny błąd, bo opiera się na doświadczeniach białostockich, a tam sytuacja społeczna jest nieporównywalna z Gdańskiem. Dlatego nikt nie wie, jakie tak naprawdę będzie miała skutki.

Czytaj też: Stawka większa niż...przed rokiem, a w Gdańsku mają mieć najdrożej

W Białymstoku nową stawkę czynszu wprowadzono w lipcu 2009 r. Stawkę bazową podniesiono z 1,57 zł za mkw. do 4,11 zł. Maksymalna, jaką najemca mógł płacić za lokal, wzrosła o 5,16 zł i wynosi obecnie 8, 35 zł za mkw.

Połączono to z wysokimi obniżkami, których progi ustalono na 25, 35 i 50 proc. W wyniku wprowadzenia podwyżki przychód z wynajmu lokali mieszkalnych wzrósł o 85 proc.

Najemcy składali pozwy zbiorowe przeciwko gminie, ale wszystkie procesy przegrali. Aktywiści straszyli jeszcze, że sprawę oddadzą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, po czym... zamilkli – pisze „Dziennik Bałtycki”.

Czytaj też: Obniżki czynszów w Gdańsku

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.