PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Za 5-6 lat powstanie nowa zajezdnia autobusowa

  • PAP/JS    21 grudnia 2017 - 19:36
Gdańsk: Za 5-6 lat powstanie nowa zajezdnia autobusowa
Spółka przewiduje, że powstanie nowej infrastruktury do obsługi autobusów i tramwajów zajmie około 5 do 6 lat. (fot. pixabay.com)

Nowa zajezdnia autobusowa powstanie w Gdańsku, w rejonie ulic Warszawskiej, Jabłoniowej i Armii Krajowej. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje kupiła 5 ha działkę na ten cel. Zajezdnia ma powstać za około 5 do 6 lat.
Rzeczniczka spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Alicja Mongird poinformowała w czwartek, że "spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zakupiła grunty o powierzchni 5 ha pod budowę nowej zajezdni autobusowej". Teren znajduje się w rejonie ulic Warszawskiej, Jabłoniowej i Armii Krajowej, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów miejskich, na których w przyszłości powstanie zajezdnia tramwajowa.

Za działkę spółka zapłaciła ponad 17,9 mln zł. Mongird poinformowała, że pieniądze pochodziły ze środków własnych spółki. "W środę podpisany został akt notarialny, a w czwartek zostały przelane pieniądze" - dodała. Teren został kupiony od osób fizycznych i prawnych.

"Lokalizacja przyszłej zajezdni autobusowej stanowi centrum stutysięcznej dzielnicy Gdańsk Południe. Dzięki takiej lokalizacji ograniczone będą tzw. martwe przejazdy, poranne i wieczorne z zajezdni przy al. Hallera" - tłumaczy zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak.

Zaznaczył jednocześnie, że w bezpośrednim sąsiedztwie przyszłej zajezdni autobusowej projektowana jest zajezdnia tramwajowa, która będzie projektem komplementarnym do Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IVa i powstanie w przyszłości w pobliżu skrzyżowania Nowej Bulońskiej Północnej i Nowej Warszawskiej.

W ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IVa mają powstać: linia tramwajowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ul. Nowej Bulońskiej Północnej, linia tramwajowa w ul. Nowej Warszawskiej oraz planowany jest zakup 15 tramwajów.

Spółka przewiduje, że powstanie nowej infrastruktury do obsługi autobusów i tramwajów zajmie około 5 do 6 lat. "Na ten cel spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje będzie się starała pozyskać środki z funduszy europejskich" - dodała. Zaznaczyła, że po powstaniu nowej zajezdni autobusowej, przeniesiona zostanie tam obecna zajezdnia przy al. Hallera oraz siedziba dyrekcji spółki przy Jaśkowej Dolinie. "Dopiero wtedy biurowiec dyrekcji we Wrzeszczu będzie mógł być sprzedany" - dodała.

Obecnie w Gdańsku działają: jedna zajezdnia autobusowa, przy al. Hallera i dwie tramwajowe, we Wrzeszczu i w Nowym Porcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.