PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: za około rok ma być uruchomiona nowa hermetyczna kompostownia

  • PAP/JS    27 kwietnia 2018 - 22:01
Gdańsk: za około rok ma być uruchomiona nowa hermetyczna kompostownia
Wentylacja mechaniczna będzie również pozwalała odzyskiwać ciepło. "Naszym celem jest (…) także pozyskiwanie energii z odpadów i z gazu składowiskowego" - tłumaczy Dzioba. (fot. Grzegorz Mehring)

W pierwszej połowie przyszłego roku w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku Szadółkach ma być uruchomiona nowa, hermetyczna kompostownia - poinformował prezes zakładu Michał Dzioba. Prace budowlane mają się rozpocząć na początku maja.
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku poinformował w komunikacie, że celem budowy nowej, hermetycznej kompostowni jest ograniczenie uciążliwości zapachowych związanych z przetwarzaniem frakcji mokrej odpadów, wysegregowanej przez mieszkańców.

Cytowany w komunikacie prezes tej firmy, Michał Dzioba wyraził przekonanie, że "inwestycja, dzięki odpowiednio zaplanowanej technologii z priorytetami ustawionymi na ograniczanie uciążliwości zapachowych wpłynie pozytywnie na ocenę odczuć mieszkańców najbliższego sąsiedztwa zakładu". Poinformował, że nowa kompostownia zostanie oddana do eksploatacji w pierwszej połowie przyszłego roku.

Kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Obiekt ma składać się z hali przyjęcia odpadów, 16 żelbetowych komór, hali dojrzewania kompostu oraz systemu biofiltrów oczyszczających powietrze. Powstanie w miejscu, które jeszcze rok temu na obszarze 100 ha wykorzystywane było do dojrzewania i składowania kompostu. Zastosowane rozwiązania pozwolą na zamknięcie wszystkich procesów w hali, czego efektem ma być minimalizacja uciążliwości zapachowych. Zastosowany zostanie wielostopniowy proces oczyszczania powietrza - oprócz biofiltra instalacja zostanie wyposażona w płuczki wodne i płuczki chemiczne.

Wentylacja mechaniczna będzie również pozwalała odzyskiwać ciepło. "Naszym celem jest (…) także pozyskiwanie energii z odpadów i z gazu składowiskowego" - tłumaczy Dzioba.

Wcześniej Zakład Utylizacyjny w Gdańsku m.in. zlikwidował otwarty plac dojrzewania kompostu oraz rozbudował i zmodernizował system odgazowywania kwater. "Poziom odczuwania nieprzyjemnych zapachów pochodzących z zakładu jest dziś zdecydowanie niższy niż jeszcze kilka lat temu" - zapewniono w komunikacie.

Zakład poinformował, że z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców dzielnic znajdujących się w pobliżu Zakładu Utylizacyjnego przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego w marcu bieżącego roku wynika, że liczba osób, które odczuwają nieprzyjemne zapachy spadła w porównaniu z zeszłym rokiem z około 83 do 64 procent. Jak zaznaczono, prawie 48 procent osób odczuwa nieprzyjemne zapachy jedynie sporadycznie. Podano, że wg. badań, ponad jedna trzecia osób w ogóle nie odczuwa nieprzyjemnych zapachów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Nie chcem ale muszem, 2018-04-28 07:38:22

    A jużeh myśloł że to o Adamowiczu...