PARTNER PORTALU
  • BGK

"Gdańszczanin na swoim" - nowy projekt mieszkaniowy

  • PAP    6 października 2010 - 15:39
"Gdańszczanin na swoim" - nowy projekt mieszkaniowy

116 mieszkań komunalnych powstanie w Gdańsku dzięki nowemu projektowi "Gdańszczanin na swoim". Adresowany jest on do osób, które nie mają zdolności kredytowej i których nie stać na TBS, a jednocześnie zarabiają za dużo, by przyznać im mieszkanie socjalne.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wyjaśnił podczas środowej konferencji, że projekt powstał na podstawie brytyjskiego systemu "shared ownership", a kryteria w nim przyjęte spełniają lokatorzy mieszkań komunalnych, dominujący w strukturze społecznej miasta. Pierwszeństwo będą miały osoby będące na liście oczekujących na lokale zamienne.

Zapewnił, że osoby zakwalifikowane do programu będą miały, w maksymalnej perspektywie do 30 lat, możliwość ratalnego wykupu mieszkania. Mieszkania będą sprzedawane po kosztach.

"System jest taki, że im szybciej ktoś wykupi mieszkanie, tym taniej za nie zapłaci" - zapewniła prezes spółki Gdańska Infrastruktura Komunalna Aleksandra Krzywosz. Lokator będzie musiał wpłacić 5 proc. wartości lokalu tytułem zadatku.

Projekt ma być realizowany w pięciu etapach w latach 2011-2018. Mieszkania powstaną w blokach na gdańskim Chełmie; pierwsze w 2012 roku.

Zdaniem wiceprezydenta, Macieja Lisieckiego w projekcie "Gdańszczanin na swoim" korzystają obie strony. "Lokatorzy mogą na własność wykupić mieszkanie, a miasto ma wpływy do budżetu i może zbudować więcej lokali" - dodał.

Prezydent poinformował, że w latach 2006-2010 Gdańsk planował pozyskać 1000 mieszkań komunalnych, a pozyskał 1680. Najwięcej, 752 mieszkania zbudowały Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W ocenie Adamowicza, Gdańsk jest liderem w kraju pod względem ilości oddawanych mieszkań komunalnych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Zapowiedział, że w latach 2010-2014 Gdańsk zamierza pozyskać ponad 1200 mieszkań komunalnych.(PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • iz, 2011-10-12 15:31:34

    jak zwykle w Gdańsku Adamowicz dużo mówi i dużo się chwali a jak przyjdzie co do czego to nic nie wychodzi... ten projekt w ogóle nie ruszył :(
  • ..., 2010-10-14 15:42:55

    Jeżeli umowy na kolejne etapy budowy będą jawne a same kwoty nieprzeszacowane to może być dobry pomysł ale jeżeli się okaże, że ceny mieszkań sprzedawanych "po kosztach" będą niewiele mniejsze od cen deweloperów to będzie pic na wodę fotomontaż bo przecież każdy wie że w mniejszych... miejscowościach m2 mieszkania kosztuje kilka razy mniej niż w dużych miastach i nie jest to bynajmniej wynikiem mniejszych kosztów działki, materiałów i robocizny bo deweloperzy w małych miejscowościach też "swoje zarabiają"  rozwiń