PARTNER PORTALU
 • BGK

GDOŚ: Wydobycie gazu łupkowego nie wpływa znacząco na środowisko

 • AW    26 marca 2015 - 16:16
GDOŚ: Wydobycie gazu łupkowego nie wpływa znacząco na środowisko
Lokalizacja zbadanych odwiertów (fot.pgi.gov.pl)

Krótkotrwałe przekroczenia norm poziomu hałasu i chwilowe podwyższenie wartości niektórych parametrów w powietrzu - to największe uciążliwości środowiskowe stwierdzone przez badaczy w rejonach odwiertów łupkowych w województwie pomorskim i lubelskim.
Badania w rejonie siedmiu odwiertów do wydobycia gazu z łupków znajdujących się na terenie województwa pomorskiego oraz lubelskiego wykonywało na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ponad 60 ekspertów i specjalistów m.in. z: Państwowego Instytutu Geologicznego, Akademii Górniczo-Hutniczej czy Politechniki Gdańskiej oraz Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Badaniami objęto nie tylko przygotowania i sam proces wiercenia otworu oraz uruchamiania złoża, ale także stan środowiska po zakończeniu prac (od razu po i po dłuższym czasie od zakończenia odwiertu).

Oto główne ustalenia:

- Podczas badań nie stwierdzono znaczących i trwałych zmian stanu chemicznego wód podziemnych i powierzchniowych, pogorszenia parametrów gleb pod kątem rolniczym ani podwyższenia stężeń pierwiastków promieniotwórczych (radonu) w glebie.

- Wydobycie gazu łupkowego nie miało także wpływu na stan zasobów wód podziemnych (nie spowodowało obniżenia zwierciadła wód podziemnych).

- Zdążały się przypadki podwyższenia analizowanych parametrów w powietrzu gruntowym. Ustalono jednak, że wynikało ono z gromadzenia się współczesnych produktów naturalnych przemian biologicznych pod folią uszczelniającą badane tereny lub w jednym przypadku – z karbońskich pokładów węgla.

- Podczas pracy urządzeń spalinowych dużej mocy i wysokowydajnych pomp, w trakcie szczelinowania, odnotowano krótkotrwałe przekroczenia dopuszczalnych wartości poziomu hałasu i chwilowe podwyższenie wartości niektórych parametrów analizowanych w powietrzu (tlenki siarki i azotu oraz związki organiczne).

- Ingerencja w krajobraz prowadzonych prac była stosunkowo krótkotrwała, a po jej zakończeniu nie pozostawiła znaczącego śladu w krajobrazie.

- Podczas prowadzonych badań nie zarejestrowano drgań pochodzących od wstrząsów sejsmicznych związanych z procesem pękania górotworu spowodowanym szczelinowaniem. W jednym przypadku stwierdzono drgania na powierzchni terenu wywołane pracą urządzeń służących do szczelinowania (pomp), jednak nie przekroczyły one dopuszczalnych wartości drgań.

- Wykonane badania pozwoliły zatem na stwierdzenie, że prowadzone prace rozpoznawcze, w tym szczelinowanie, nie wpłynęły znacząco na stan środowiska – reasumuje GDOŚ.

Prace badawcze trwały trzy lata i zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prowadzono je na siedmiu odwiertach (dwa w woj. lubelskim; pięć w pomorskim):

1) Lubocino: odwiert Lubocino 2H,PGNiG, koncesja Wejherowo;
2) Stare Miasto: odwiert Stare Miasto,Eni, koncesja Elbląg;
3) Syczyn: odwiert Syczyn OU-2, Orlen UpStream, koncesjaWierzbica;
4) Wysin: odwiert Wysin, PGNiG, koncesja Stara Kiszewa;
5) Zawada: odwiert Zwierzyniec, Chevron, koncesja Zwierzyniec;
6) Łebień: odwiert Łebień LE-2H, Lane Energy, koncesja Lębork;
7) Gapowo: odwiert Gapowo, BNK, koncesja Bytów.

Do tej pory w Polsce wykonano 69 otworów rozpoznawczych w poszukiwaniu węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych (15 w 2014 roku). Na tych otworach dokonano 25 szczelinowań hydraulicznych w tym 12 poziomych. Dwunastu grupom kapitałowym wydano 48 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie węglowodorów niekonwencjonalnych. Do tej pory nie wydano żadnej koncesji wydobywczej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • Dziunia Elficka, 2015-04-12 15:58:49

  wyczerpująca informacja prosto z USA na portalu Zielonych Wiadomości.
 • moki, 2015-03-29 23:16:17

  Do leda: Gdzie ta dewastacja krajobrazu w USA spowodowana wydobyciem łupków?:D Chyba ci się pomyliło z kopalniami odkrywkowymi, łupki to jeden z najczystszych sposobów pozyskiwania gazu na dużą skalę. I jeszcze to szukanie spisku, że ekspertyza jest na zamówienie polityczne:D "Badania były ...realizowane na terenach, na których prowadzono prace rozpoznawcze, oraz w ich bezpośrednim otoczeniu. Wykonywały je państwowe instytuty badawcze i uczelnie wyższe. Zaangażowano w nie ponad 60 ekspertów i specjalistów z takich instytucji jak: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (główny odpowiedzialny), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach." Pewnie wszyscy byli w to zamieszani:D  rozwiń
 • Eterno Vagabundo, 2015-03-29 23:02:05

  Po wyssaniu ropy Szkody będą wszędzie, Bo pustek w przyrodzie Nie było i nie będzie.