PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdynia. Ogród deszczowy zastąpi kanalizację

  • pt    17 kwietnia 2018 - 09:30
Gdynia. Ogród deszczowy zastąpi kanalizację
W Gdyni powstanie ogród deszczowy (f.mat.prasowe)

Ogrody deszczowe to oazy roślinności, które nie tylko mają pięknie wyglądać, ale przede wszystkim pełnią funkcją praktyczną – pomagają odprowadzać nadmiar wód opadowych. Takie też zadanie będzie miał ogród, który wiosną 2018 powstanie w Gdyni, w ramach rewitalizacji osiedla Meksyk.
  • Zagospodarowanie wód opadowych to ważny problem w miastach zabudowanych betonem i asfaltem.
  • Polskie miasta wprowadzają pierwsze rozwiązania, które mają pozwolić jak najlepiej wykorzystać wody opadowe.
  • W Gdyni powstanie ogród deszczowy. 

Ogród ma powstać na osiedlu Meksyk, w miejscu gdzie na nisko położonych terenach zbierają się wody opadowe.

Pod koniec minionego roku na Meksyku odbyły się dwa spotkania z mieszkańcami poświęcone przebudowie układu drogowego osiedla. Temat wody stojącej na przyległych do niej terenach zdominował dyskusję. Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych, które koordynuje proces rewitalizacji w Gdyni, przedstawiła koncepcję utworzenia w tym miejscu ogrodu deszczowego, który pomógłby rozwiązać problem.

Czytaj: Branża wypracuje standardy, które pomogą uporządkować zarządzanie deszczówką

- Ogród ma przede wszystkim pomóc w uporaniu się z nadmiarem wody w tym rejonie osiedla, z tego względu jego projekt (głębokość, dobór roślin) będzie przygotowany przez specjalistów. Powstanie ogrodu zmieni jednak sposób poruszania się po placu, dlatego przy jego projektowaniu ważne są także inne kwestie, choćby wskazanie przejść skracających drogę przez jego środek - proponowała Barbara Marchwicka.

Mieszkańcy projekt zaakceptowali. Od tego czasu utwardzono okoliczne ulice, powstał również projekt zagospodarowania placu przy ulicy Śliwkowej, za który odpowiada gdyńskie biuro architektoniczne MM Studio. Przedmiotem tego opracowania jest też wspomniany ogród deszczowy, który będzie stanowił centralną część placu.

-  Priorytetem w projektowaniu zieleni była spójność architektoniczno-roślinna i wkomponowanie jej w tkankę rewitalizowanej dzielnicy. Mamy nadzieję, że powstanie przyjazna przestrzeń wspólna dla mieszkańców, z której będą chętnie korzystać. Ma temu sprzyjać utwardzenie w środkowej części ogrodu -  ciąg komunikacyjny w otoczeniu zieleni - mówi Michał Smoleński z działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych.

-– Konstrukcja ogrodu oraz nasadzona roślinność - drzewa, krzewy, byliny i trawy -  będzie miała za zadanie dobrze absorbować wodę. Będą tam zatem rosły m.in. brzozy, wierzby, świdośliwy róże czy powojnik.

Budowa ogrodu i wykonanie utwardzenia nawierzchni wraz z instalacją oświetlenia i odprowadzenie wód deszczowych jest przedmiotem właśnie ogłoszonego przetargu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy Meksyku będą mogli podziwiać swój ogród na początku wakacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.