PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdynia, Wojciech Szczurek ze Złotą odznaką Krajowej Izby Gospodarki Odpadami

 • pt    27 sierpnia 2015 - 12:31
Gdynia, Wojciech Szczurek ze Złotą odznaką Krajowej Izby Gospodarki Odpadami
Wojciech Szczurek odbiera nagrodę KIGO

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek otrzymał Złotą Odznakę Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Wyróżnienie przyznano za działania, które doprowadziły do wdrożenia nowoczesnego, zintegrowanego systemu gospodarki odpadami, będącego wzorem dla innych samorządów w kraju.
Nasza odznaka jest dowodem uznania, za stworzenie ciekawego rozwiązania jakim jest Eko Dolina, ale także wieloletni wkład w rozwój miasta, który spotyka się z uznaniem na ogólnopolskiej arenie. Gdynia dała przykład, że mimo różnic, można wspólnie działać, co nie jest łatwe - powiedział Tomasz Uciński, prezes zarządu KIGO.

Dziękując za wyróżnienie pozwolę sobie nie zgodzić się z tą teorią, bo nasza współpraca z innymi gminami układa się znakomicie. Może dlatego, że wspólnie realizujemy nie tylko gospodarkę odpadami, ale też wodociągową i cieplną. Prowadzą ją spółki wielogminne, a wszystko osiągamy na drodze porozumienia. Tak długo się spotykamy i rozmawiamy, aż osiągniemy konsensus. Wierzę w siłę argumentu, a nie argument siły - mówił Wojciech Szczurek.

Wspólna nagroda siedmiu gmin

Eko Dolina została założona przez 7 gmin wspólnie z Komunalnym Związkiem Gmin „Dolina Redy i Chylonki". Spółka obsługuje ponad 400 tysięcy mieszkańców takich miast i gmin jak Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, gmina Wejherowo, Kosakowo, Szemud i Luzino.

Krajowa Izba Gospodarki Odpadami powołana została w 2003 roku jako organizacja samorządu gospodarczego przez ponad sto przedsiębiorstw sektora gospodarki odpadami.

Obecnie tworzy ja 135 krajowych firm zajmujących się szeroko pojętą gospodarką odpadami (wywóz, składowanie, unieszkodliwianie, segregowanie odpadów) oraz produkcją sprzętu komunalnego. Wśród nich są największe firmy z Krakowa czy Warszawy.

Celem KIGO jest stworzenie zapisów prawnych, które pozwolą Polsce na osiągnięcie wyników ekologicznych na poziomie europejskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2015-08-28 11:46:19

  Jednak oddolne porozumiewanie się gmin w sprawach gospodarczych, także w zakresie gospodarowania odpadami, warto docenić. Jeśli by jednak KIGO chciało podtrzymać monopolistyczny system, zniewalający Polaków, to trzeba się temu stanowczo sprzeciwiać. Śmieci są towarem, a jego posiadaczami są obywatel...e, którym trzeba rynek zorganizować, w miejsce obecnego systemu nakazowo - rozdzielczego z ujemną efektywnością, systemu sprzecznego z Konstytucją, która wolność gospodarczą nakazuje. Zorganizowanie rynku wykaże, że: 1) recykling w Polsce radykalnie wzrośnie, 2) segregujący porządnie ,,u źródła" nie będą dopłacać do dostarczanych surowców wtórnych.  rozwiń
 • Maria, 2015-08-27 18:19:58

  Gratulacje!
 • ...., 2015-08-27 14:27:25

  Jesteśmy jednym z nielicznych krajów UE w których obywatelskie opłaty za usuwanie odpadów są tranferowane za granicę przez koncerny mające siedzibę w Niemczech, Francji czy w Hiszpanii... Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w którym ustawowo zabroniono gminom (w art. 3a ustawy o utrzymaniu czystoś...ci i porządku w gminach)... Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w którym śmierdzący na kilometry zakład (patrz - trojmiasto.pl/wiadomosci/Sad-Ekodolina-cuchnie-ale-przeciez-jej-nie-zamkniemy-n87799.html) nazywany jest "nowoczesnym kompleksem...  rozwiń