PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdzie są wrocławskie śmieci?

 • Przegląd Prasy/Gazeta Wyborcza Wrocław    24 stycznia 2013 - 07:42
Gdzie są wrocławskie śmieci?

Zgodnie z prawem dominująca na wrocławskim rynku firma Alba powinna zwozić i utylizować śmieci wyłącznie w specjalistycznej instalacji w Rudnej Wielkiej. Ale trafia tam tylko ich część.
Jak informuje wrocławska "Gazeta Wyborcza" pod koniec ubiegłego roku sejmik województwa dolnośląskiego jako RIPOK przyjmujący śmieci z Wrocławia i regionu wskazał ten należący do firmy Chemeko-System w Rudnej Wielkiej.

Jednak - jak podaje "GW" - Alba wywozi tam tylko część odpadów. Z wyliczeń wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2012 roku Alba odebrała z Wrocławia 101 410 ton, co daje średnio ok. 11 tys. ton odpadów miesięcznie. Jednak od 1 do 20 stycznia tego roku Alba przekazała do Chemeko tylko 2370 ton śmieci.

Czytaj też: Wypowiedz umowę z firmą odbierającą odpady

Zenon Parosa z Alby przyznaje, że nie wszystkie odpady firma wywozi do Rudnej, ale tłumaczy, że jest to ponad połowa tego, co zbiera z miasta. Jak informuje część wywożona jest do innych legalnie działających instalacji. Między innymi do zakładu przy ul. Szczecińskiej we Wrocławiu - donosi "GW".

Problem w tym, że tam Alba wozić śmieci nie może - tamtejszy zakład jest jedynie instalacją zastępczą, a Alba ma tam wyłącznie sortownię i nie wolno składować tam odpadów - tłumaczy "GW".

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski wyjaśnia w "GW", że jeśli okaże się, że ktoś pobierał opłaty za wywóz ich do Rudnej, a one tam nie trafiały, rozważymy dochodzenie swoich praw na drodze sądowej co do zasadności ceny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • wrocław stolicą, 2013-01-25 08:20:10

  TeGarlicki daj se już spokój ze swoimi wywodami...bo sa bez sensu!
 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-01-24 23:14:39

  Odpady z Wrocławia są składowane na wysypisku w Lubinie co nie powinno mieć miejsca. ALBA stosuje złą technologię w swej segregatorni odpadów komunalnych stałych, z mieszanego strumienia oddziela jedynie do 20% surowców. Jest to linia do selekcji odpadów segregowanych u źródła. A jest opatentow...ana technologia do selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowania z wydzieleniem wszystkich frakcji i ich uszlachetnieniem. Może Alba podejmie współpracę - czekam na odpowiedz Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń
 • Brać się do roboty, 2013-01-24 13:21:13

  Pan wiceprezydent powinien mocno się zacząć uczyć i przestać bredzić tylko o składowiskach - a zacząć się martwić o selektywną zbiórkę odpadów. Pan Prezydent Adamski dobrze wie, że jest sposób aby dużo segregując akurat właśnie na terenach spółdzielczych - mało płacić za odpady - ale dlatego, że mał...o się płaci - to rady gmin, zarządy spółdzielni i grupy trzymające władzę udają że nic o tym nie wiedzą - szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci", można czytać a nawet oglądać...  rozwiń