Gdzie są wrocławskie śmieci?

  • Przegląd Prasy/Gazeta Wyborcza Wrocław
  • 24-01-2013
  • drukuj
Zgodnie z prawem dominująca na wrocławskim rynku firma Alba powinna zwozić i utylizować śmieci wyłącznie w specjalistycznej instalacji w Rudnej Wielkiej. Ale trafia tam tylko ich część.
Gdzie są wrocławskie śmieci?

Jak informuje wrocławska "Gazeta Wyborcza" pod koniec ubiegłego roku sejmik województwa dolnośląskiego jako RIPOK przyjmujący śmieci z Wrocławia i regionu wskazał ten należący do firmy Chemeko-System w Rudnej Wielkiej.

Jednak - jak podaje "GW" - Alba wywozi tam tylko część odpadów. Z wyliczeń wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2012 roku Alba odebrała z Wrocławia 101 410 ton, co daje średnio ok. 11 tys. ton odpadów miesięcznie. Jednak od 1 do 20 stycznia tego roku Alba przekazała do Chemeko tylko 2370 ton śmieci.

Czytaj też: Wypowiedz umowę z firmą odbierającą odpady

Zenon Parosa z Alby przyznaje, że nie wszystkie odpady firma wywozi do Rudnej, ale tłumaczy, że jest to ponad połowa tego, co zbiera z miasta. Jak informuje część wywożona jest do innych legalnie działających instalacji. Między innymi do zakładu przy ul. Szczecińskiej we Wrocławiu - donosi "GW".

Problem w tym, że tam Alba wozić śmieci nie może - tamtejszy zakład jest jedynie instalacją zastępczą, a Alba ma tam wyłącznie sortownię i nie wolno składować tam odpadów - tłumaczy "GW".

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski wyjaśnia w "GW", że jeśli okaże się, że ktoś pobierał opłaty za wywóz ich do Rudnej, a one tam nie trafiały, rozważymy dochodzenie swoich praw na drodze sądowej co do zasadności ceny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

TeGarlicki daj se już spokój ze swoimi wywodami...bo sa bez sensu!

wrocław stolicą, 2013-01-25 08:20:10 odpowiedz

Odpady z Wrocławia są składowane na wysypisku w Lubinie co nie powinno mieć miejsca. ALBA stosuje złą technologię w swej segregatorni odpadów komunalnych stałych, z mieszanego strumienia oddziela jedynie do 20% surowców. Jest to linia do selekcji odpadów segregowanych u źródła. A jest opatentow...ana technologia do selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowania z wydzieleniem wszystkich frakcji i ich uszlachetnieniem. Może Alba podejmie współpracę - czekam na odpowiedz Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl rozwiń

T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-01-24 23:14:39 odpowiedz

Pan wiceprezydent powinien mocno się zacząć uczyć i przestać bredzić tylko o składowiskach - a zacząć się martwić o selektywną zbiórkę odpadów. Pan Prezydent Adamski dobrze wie, że jest sposób aby dużo segregując akurat właśnie na terenach spółdzielczych - mało płacić za odpady - ale dlatego, że mał...o się płaci - to rady gmin, zarządy spółdzielni i grupy trzymające władzę udają że nic o tym nie wiedzą - szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci", można czytać a nawet oglądać... rozwiń

Brać się do roboty, 2013-01-24 13:21:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE