PARTNER PORTALU
 • BGK

Geotermia kosztowniejsza od gazu łupkowego

 • newseria.pl    14 sierpnia 2012 - 10:57
Geotermia kosztowniejsza od gazu łupkowego

Wyniki wierceń geotermalnych w Polsce nie są obiecujące – wiążą się z wysokimi kosztami i dużym ryzykiem. Zdaniem Piotra Woźniaka, Głównego Geologa Kraju, jest ono o 30 proc. wyższe niż przy poszukiwaniu gazu łupkowego. Mimo to istnieją już instalacje wykorzystujące z sukcesem zasoby wód geotermalnych.
- Wyniki wierceń nie są zbyt zachęcające. Niektóre są niesłychanie interesujące, ale jest ich zdecydowana mniejszość - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Piotr Woźniak, wiceminister środowiska.

Wyjaśnia, że dwa lata temu resort środowiska uruchomił program dofinansowujący wiercenia w poszukiwaniu wód geotermalnych.

- Dofinansowanie było dosyć poważne, bo od 50 do 70 proc. kosztów, które są czasem bardzo wysokie. Wyniki tego programu nie są specjalnie zachęcające - uważa Piotr Woźniak.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego, dr Beata Kępińska, informuje, że koszt wiercenia do głębokości 2-3 km wynosi od kilkunastu do nawet 30 mln zł. W zależności m.in. od układu geologicznego.

- Początkowe nakłady finansowe na tego typu inwestycje są wysokie, szybko się jednak zwracają, ponieważ eksploatacja instalacji geotermalnych nie jest kosztowna - wyjaśnia dr Beata Kępińska.

Z kolei ceny zakupu energii cieplnej pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych i ciepłowni geotermalnych są porównywalne.

- Jest kilka przykładów, w których prywatni przedsiębiorcy, bez jakiegokolwiek lewarowania pieniędzmi publicznymi, odwiercili i uruchomili instalację geotermalną. Używają jej do ogrzewania mieszkań, do zabiegów agrotechnicznych, do aqua parków i basenów. To działa znakomicie - przyznaje wiceminister.

W Polsce funkcjonuje pięć instalacji eksploatujących dla celów ciepłowniczych wody termalne o temperaturach powyżej 40°C (m.in. na obszarze Podhala).

Dr Beata Kępińska zwraca uwagę, że przy okazji wykonywania wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego, można zbierać pomiary temperatur. Dzięki temu lepiej zostanie skonstruowana geotermalna mapa Polski.

W Polsce z geotermii można uzyskać około 4 mln t.p.u. rocznie (1 tona paliwa umownego = 1 tona węgla wysokokalorycznego). Przewaga wód o temperaturze do 80°C ogranicza ich wykorzystanie głównie w ciepłownictwie.

Czytaj też: Szukają inwestora, który dołoży do geotermii 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • kombajn, 2014-05-18 13:20:43

  Jeśli nawet , to gaz łupkowy się skończy (tak jak zasoby węgla) a energia geotermalna... ? Więc przestań Pan politykować i wygadywać bzdury.
 • Andre, 2013-03-11 23:51:45

  Jak najbardziej technologia opracowana przez prof. Bohdana Żakiewicza jest nowością na skalę światową i zapewnia niewyczerpalne źródło energii znacznie tańsze w eksploatacji niż farmy wiatraków, czy ogniw fotowoltaicznych. Dodatkowo jest to pozyskanie energii w 100% ekologiczne. Jednak słusznie zau...ważył Radek, że istniejące lobby gospodarczo-polityczne blokuje uruchomienie tej technologii w Polsce z różnych powodów, także dlatego, że to będzie świetnym interesem dla wielu wybudować super niebezpieczną elektrownię nuklearną od których się odchodzi na świecie (Niemcy, Japonia) po tysiącach awarii mniej lub bardziej poważnych. Warto edukować się na ten temat, wystarczy wpisać w Google: elektrownie geoplutoniczne.  rozwiń
 • Jan, 2012-09-13 15:33:35

  Potwierdzam technologia prof Żakiewicza to połaczenie tzw "głebokiej geotermi"+podziemne procesowanie węgla technologia tania i ekologiczna, sprawdzona na świecie. Następną technologią godną uwagi która mogłaby wspomagać tą pierwszą jest High Temeperature Reaktor - prof Wrzesiński. Wszys...tko w oparciu o WĘGIEL którego mamy najwiecej w Europie. Że się nie opłaca prosze pomiedzy bajki włożyć, miłej lektury.  rozwiń