PARTNER PORTALU
  • BGK

Geotermia lokalnie i atrakcyjnie

  • PAP    8 marca 2010 - 18:57

Geotermia może być wykorzystywana do produkcji ciepła w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także jako atrakcja turystyczna w basenach geotermalnych. Posłowie, resort gospodarki oraz Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne chcą promować geotermię w Polsce.
Wiceminister środowiska i główny geolog Henryk Jezierski, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, przewodniczący podkomisji stałej ds. energetyki sejmowej Komisji Gospodarki Andrzej Czerwiński, a także prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego Beata Kępińska podpisali w poniedziałek deklarację o współpracy na rzecz rozwoju energii geotermalnej w Polsce.

- Naszym celem jest promowanie odnawialnych źródeł energii. (...) Myślę, że to jest wyraźny sygnał, żeby wykorzystywać więcej energii geotermalnej - powiedział dziennikarzom Jezierski. Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby dzięki współpracy dostarczyć potencjalnym inwestorom informacji koniecznej do podjęcia decyzji: czy będzie im się opłacać np. budować basen geotermalny i ściągać turystów do swojego regionu.

Poinformował, że resort środowiska dysponuje atlasami, które pokazują lokalizację, głębokość i temperaturę złóż; doradztwem służą też inwestorom Państwowy Instytut Geologiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, czy Polska Akademia Nauk.

Czerwiński uważa, że wspólne działania rządu, posłów, stowarzyszenia i wszystkich zainteresowanych rozwojem geotermii w Polsce powinno doprowadzić do odpowiedzi na pytanie, ile energii geotermalnej możemy pozyskać w polskim bilansie.

- Nie będziemy produkować wielkiej ilości energii ze źródeł geotermalnych, ale produkcja ciepła może być realizowana. Mamy 8 koncesji udzielonych na eksploatację (złóż geotermalnych); w 20 miejscach prowadzi się badania. Widzimy znaczący wzrost tego typu inwestycji" - zauważył Jezierski. "Na początku są duże nakłady - trzeba wywiercić bardzo kosztowne otwory, ale później eksploatacja jest już prawie za darmo. Odebraną wodę wypuszcza się na wymienniki ciepła i z powrotem zatłacza do górotworu, gdzie woda ogrzewa się i znowu można z niej korzystać - wyjaśnił.

Jednak jak zauważył, o użyciu ciepła ze złóż geotermalnych decyduje nie tylko dostępność złóż, ale także charakterystyka sieci rozprowadzającej ciepło. Dobre warunki posiada m.in. Podhale.

Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne uważa, że w polskich miastach mogą powstać ciepłownie geotermalne. Przytacza przykład Podhala, gdzie działa taka ciepłownia i z której energia jest tańsza niż energia z Elektrowni Wodnej w Nieszawie i Farmy Wiatrowej w Kisielicach.

Wiceminister środowiska zapowiedział ułatwienia w uzyskiwaniu koncesji na złoża geotermalne, które dodatkowo mają być udzielanie przez urzędy marszałkowskie, a nie ministerstwo środowiska jak do tej pory. - Ponadto pozwolenie na prowadzenie takiej działalności nie będzie obciążone dodatkowymi kosztami tak jak inne kopaliny w Polsce - zapewnił Jezierski. Jak podał, projekt w tej sprawie został przyjęty przez rząd w listopadzie 2008 roku i od tej pory znajduje się w Sejmie.

Z kolei wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podkreśliła, że rozwój odnawialnych źródeł energii uniezależni nas od zewnętrznych źródeł. Jak dodała, Polityka energetyczna do 2030 roku zakłada m.in.: "wzrost udziału energii odnawialnej w finalnym zużyciu energii do poziomu 15 proc. w 2020 roku oraz osiągnięcie w 2020 roku 10-proc. udział biopaliw w rynku paliw transportowych".

- Założono rozwój energetyki geotermalnej z poziomu ok. 80 kiloton paliwa umownego w tym roku do 350 w 2030 roku" - zaznaczyła. Przypomniała, że w tym roku Polska musi wdrożyć unijną dyrektywę o odnawialnych źródłach energii. - Ten obowiązek skłonił nas do weryfikacji systemu wsparcia stosowanego dla energii odnawialnej - podkreśliła. Zapowiedziała zróżnicowane wsparcia w zależności od rodzaju energii odnawialnej, bo - jak zauważyła - obecny system jest bardziej atrakcyjny dla energii z wiatru.

Obecnie inwestycje w geotermię mogą otrzymać wsparcie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko w ramach działań prowadzonych przez resort gospodarki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.