PARTNER PORTALU
  • BGK

Geotermia może ogrzać Toruń

  • Przegląd prasy/PAP/Nasz Dziennik    3 października 2011 - 07:21
Geotermia może ogrzać Toruń

Zakończyły się prace hydrogeologiczne przy odwiercie geotermalnym Fundacji Lux Veritatis w Toruniu. Przed miastem otwiera się szansa na pozyskiwanie energii odnawialnej do ogrzewania.
Badania potwierdziły na trzecim stopniu wydajności wysokie parametry odwiertu – stwierdza „Nasz Dziennik”.

Czytaj też: Niewykorzystane bogactwo

„To bardzo dobry wynik. Nie możemy brać tej wody wyłącznie do basenów – na rekreację i balneologię. Taka wydajność sugeruje, by odbierać ciepło, pozyskiwać odnawialną energię z tych wód. Wynik pozwala na uzyskanie dużej mocy z energii cieplnej” – mówi nadzorujący prace inż. Henryk Biernat, szef Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol SA.

Jak dodaje Biernat, po wykonaniu dokumentacji hydrogeologicznej, Fundacja Lux Veritatis skieruje ją wraz z wnioskiem koncesyjnym o zatwierdzenie zasobów i wydanie koncesji na eksploatację do Ministerstwa Środowiska.

„Kolejnym etapem powinna być budowa zakładu geotermalnego, eksploatacja wody, pozyskiwanie energii i dostarczanie jej do odbiorców” – wylicza.

Z zainteresowaniem wyniki prac przyjął prezydent Torunia Michał Zaleski (zabierz głos/oceń prezydenta). „Moim zdaniem, jest to jedno z tych bardzo ciekawych i nowych źródeł ciepła, które w tej chwili powinny być szczególnie cenione i wykorzystywane. Mam nadzieję, że dojdzie do efektywnego ekonomiczno-technicznego wykorzystania tego źródła ciepła” – mówi.

Szczegółowe rozwiązania techniczno-organizacyjno-ekonomiczne opracują specjaliści. „Jest ogromnie ważne, abyśmy do tego umiejętnie podeszli i określili możliwości wykorzystania geotermii dla miasta” – podkreśla Zaleski w "Naszym Dzienniku".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.