PARTNER PORTALU
  • BGK

Gierałtowice: Samorząd chce wykorzystać metan do produkcji prądu i ciepła

  • PAP/AT    13 kwietnia 2017 - 11:55
Gierałtowice: Samorząd chce wykorzystać metan do produkcji prądu i ciepła
Kopalnia Budryk (fot.wikipedia.org/Fotopolska.eu/Piotr1952)

Samorządowcy z Gierałtowic (Śląskie) chcą wykorzystać metan z pobliskiej kopalni Budryk do produkcji prądu i ciepła na potrzeby budynków użyteczności publicznej.
• Władze gminy zawarły porozumienie z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW) w sprawie wykorzystania metanu z pobliskiej kopalni Budryk do produkcji prądu i ciepła.

• Samorząd planuje stworzenie w dwóch sołectwach zasilanych metanem układów kogeneracyjnych, wytwarzających prąd i ciepło na potrzeby obiektów użyteczności publicznej.

• Wcześniej gmina musi wybudować kilkusetmetrowy rurociąg doprowadzający gaz.

• Metan do Gierałtowic będzie transportowany ze stacji odmetanowywania, którą przed dwoma laty wybudowano przy zlokalizowanym w Chudowie szybie szóstym kopalni Budryk.

• Temat energetyki zostanie poruszony w czasie sesji "Nie tylko energia" na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 11 maja.

"W porozumieniu kopalnia zobowiązała się dostarczać gminie 10 metrów sześciennych metanu na minutę. Ustalono też cenę, ale pozostaje ona tajemnicą handlową" - poinformowała w czwartek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Samorząd planuje stworzenie w dwóch sołectwach zasilanych metanem układów kogeneracyjnych, wytwarzających prąd i ciepło na potrzeby obiektów użyteczności publicznej. Wcześniej gmina musi wybudować kilkusetmetrowy rurociąg doprowadzający gaz. Porozumienie z JSW pozwala samorządowcom podjąć starania o dofinansowanie budowy gazociągu oraz układu kogeneracyjnego.

Metan do Gierałtowic będzie transportowany ze stacji odmetanowywania, którą przed dwoma laty wybudowano przy zlokalizowanym w Chudowie szybie szóstym kopalni Budryk. Przed rokiem przy stacji odmetanowywania uruchomiono układ kogeneracyjny o łącznej mocy 8 megawatów, wytwarzający energię elektryczną i ciepło.

Czytaj też: Polskę czeka kryzys energetyczny?

"Układ może wyprodukować 5 tys. megawatogodzin energii elektrycznej miesięcznie, co stanowi 30 proc. aktualnego zapotrzebowania kopalni Budryk na energię. Zużycie całości produkowanej energii elektrycznej przez kopalnię oznacza oszczędności rzędu 850 tys. zł na miesiąc, a rocznie nawet 10 mln zł" - podała rzeczniczka JSW.

Obecnie kopalnia Budryk wykorzystuje około połowę pozyskanego metanu i prowadzi prace koncepcyjne służące maksymalnemu wykorzystaniu tego gazu, towarzyszącego złożom węgla kamiennego. Jednym z elementów tych działań ma być dostarczanie gazu na potrzeby Gierałtowic.

Wśród producentów węgla Jastrzębska Spółka Węglowa jest liderem w zagospodarowaniu pozyskanego metanu, który jest wykorzystywany do produkcji prądu, ciepła i chłodu. Specjalizuje się w tym Spółka Energetyczna Jastrzębie (SEJ), której właścicielem od ubiegłego roku jest PGNiG Termika. SEJ jest też krajowym liderem w redukcji emisji metanu do atmosfery - rocznie zagospodarowuje ponad 70 mln m sześc. gazu, dzięki czemu ogranicza emisję dwutlenku węgla o ponad 900 tys. ton.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.