PARTNER PORTALU
  • BGK

Giganci razem w sprawie łupków

  • PAP    4 lipca 2012 - 10:52
Giganci razem w sprawie łupków

Prezesi pięciu spółek: PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM podpisali w środę na warszawskiej giełdzie umowę o współpracy ws. wydobycia gazu z łupków.
Jak powiedział obecny na uroczystości szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski, „jest to drużyna pięciu podmiotów”, najważniejszych spółek w polskim obszarze gospodarczym, które będą prowadzić poszukiwania gazu tak, aby za 3 lata z kopalni gazu w północnej Polsce popłynęło błękitne paliwo.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska – Oliwa powiedziała, że szacunkowa wielkość kosztów, jakie poniosą sygnatariusze podpisanej w środę umowy, ramowej, wyniosą 1 mld 720 mln zł. Współpraca będzie się odbywała na obszarze ok. 160 km kw. na koncesji Wejherowo.

W kwietniu pięć firm – PGNiG, PGE, Tauron, KGHM i Enea – podpisało list intencyjny, w którym zobowiązało się do wspólnych poszukiwań gazu łupkowego. Projekt dotoczy poszukiwań węglowodorów na koncesji Wejherowo, która należy do PGNiG.

Uruchomienie w kraju wydobycia gazu łupkowego jest jednym z priorytetów rządu – minister skarbu Mikołaj Budzanowski już kilkakrotnie zapowiadał, że mogłoby się ono rozpocząć na przełomie 2014 i 2015 roku.

Wejherowo to jedna z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie ma PGNiG. PGNiG rozpoczął tam prace w 2010 r. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie znacznych pokładów gazu z łupków.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy – w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach – głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.