GIOŚ sprawdzi, jak gminy realizują ustawę śmieciową

W drugiej połowie roku chcemy skontrolować 10 proc. gmin, czy realizują tzw. ustawę śmieciową - zapowiedział główny inspektor ochrony środowiska Andrzej Jagusiewicz. Sprawdzane mają być kwestie dotyczące m.in. przeprowadzenia przez gminy przetargów na odbiór odpadów.
GIOŚ sprawdzi, jak gminy realizują ustawę śmieciową
Chodzi o ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą Sejm uchwalił jeszcze w 2011 roku, a która obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku.

"Chcemy skontrolować 10 proc. gmin w drugiej połowie tego roku, gmin wiejskich, miejskich i miejsko-wiejskich" - powiedział Jagusiewicz na czwartkowej ogólnopolskiej konferencji samorządowej "Gospodarka odpadami - wyzwania dla samorządów".

Przypomniał, że po raz pierwszy samorządy będą miały ustawowe uprawnienia do gospodarki odpadami. Jagusiewicz poinformował, że kontrola Inspekcji Ochrony Środowiska będzie polegała na sprawdzeniu, jak samorządy radzą sobie z poborem opłat od mieszkańców oraz jak realizowane są przetargi na odbiór odpadów komunalnych.

Jagusiewicz podkreślił, że za śmieci muszą płacić wszyscy, ponieważ wszyscy je wytwarzają. "To jest rzecz, którą musi zrozumieć każdy, obojętnie czy mieszka na wsi, czy w mieście. Opłaty są konsekwencją tego, że śmiecimy" - podkreślił.

Przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami Tadeusz Arkit (PO) powiedział, że ustawa śmieciowa daje faktyczne narzędzie samorządom do utrzymania czystości. Wyraził nadzieję, że dzięki temu, że gminy przejmą odpowiedzialność za śmieci, skończy się wywożenie odpadów komunalnych do lasów.

Dyrektor delegatury UOKiK we Wrocławiu Zbigniew Jurczyk ocenił, że nowe zasady gospodarki odpadami doprowadzą do zaniku konkurencyjności na rynku.

"System będzie kosztował więcej, ale jeśli nie ma rynku, nie ma też konkurencyjności. W związku z tym firmy, które wygrają przetarg wcale nie będą zmuszone starać się o efektywność. Uważam, że wyeliminowanie elementów konkurencji podniesie koszty, a te koszty będą przerzucane na mieszkańców" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

co tu sprawdzać, najtańszy wygrywa (żartuje)

qaz, 2013-03-22 22:43:46 odpowiedz

26 luty 2013 Portal Samorządowy - - Kontrola NIK wykazała nieprawidłowości przy wwozie i wywozie odpadów do i z Polski. NIK oceniła też, że sprawy dotyczące uznawania za odpad uszkodzonych pojazdów, wwożonych do Polski jako towar, "prowadzone były w GIOŚ nierzetelnie, bez należytej staranności ...w postępowaniu dowodowym i w oparciu o oceny stanu technicznego sporządzane na zlecenie właścicieli pojazdów". "NOSIŁO TO ZNAMIONA KORUPCJOGENNEGO MECHANIZMU DOWOLNOŚCI POSTĘPOWANIA" - podkreśliła NIK. ---- Chyba pozostaje nam zwrócenie się do Interpolu i amerykańskich brygad Nietykalnych Eliota Nessa aby skontrolował naszych inspektorów różnej maści... rozwiń

e-sąd, 2013-03-22 22:21:50 odpowiedz

Główny Inspektor Ochrony Środowiska "przypomniał, że po raz pierwszy samorządy będą miały ustawowe uprawnienia do gospodarki odpadami". - No to w takim razie gdzie wówczas był Główny Inspektor OŚ jak ogłaszano entuzjastyczne kolejne sprawozdania w wykonania kolejnych Krajowych Planów Gosp...odarki Odpadami, gdzie byłeś Inspektorze jak nieprzytomnie bredziła w 2010 roku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, że "jesteśmy nawet lepsi od wielu państwa unijnych, obowiązujący w Polsce system jest pod wieloma względami lepszy od niemieckiego i brytyjskiego"... Premier szukając przyczyn katastrofy polskiej gospodarki odpadami komunalnymi powinien uważnie czytać co publicznie mówią jego funkcjonariusze i zastanowić się, dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze... rozwiń

Narodowa hańba, 2013-03-22 22:14:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE