PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwicka spółka kupiła iławską energetykę

  • wnp.pl    4 lipca 2011 - 11:55
Gliwicka spółka kupiła iławską energetykę

Gliwicka spółka SFW Energia kupiła 100 proc. udziałów w spółce Energetyka Cieplna, zaopatrującej w ciepło mieszkańców Iławy.
Jak informuje firma Doradca Consultants, wspierająca proces prywatyzacji, do podpisania umowy doszło 30 czerwca 2011 r. w iławskim Urzędzie Miasta.

Kwota transakcji wyniosła prawie 25,6 mln złotych – do tego wynegocjowano znaczący pakiet inwestycyjny, o wartości ponad 35 mln zł, zakładający wytwarzanie ciepła i prądu w kogeneracji. Wynegocjowano także pakiet socjalny, gwarantujący m.in. utrzymanie zatrudnienia przez co najmniej dwa lata.

Transakcja sprzedaży udziałów spółki Energetyka Cieplna była o tyle nietypowa, że w Iławie przez kilkanaście lat funkcjonował tzw. model francuski: operatorem należącego do miasta systemu ciepłowniczego była prywatna spółka. Ponieważ prowadziła ona na własny rachunek inwestycje, powstała skomplikowana sytuacja własnościowa. Problem rozwiązano dzięki wejściu przez miasto Iława do spółki operatorskiej i objęciu 56% udziałów, na podstawie koncepcji przygotowanej przez naszą firmę, która wspierała miasto i prywatnych wspólników także przy sprzedaży udziałów. Koncepcja zakładała, że po utworzeniu publiczno-prywatnego podmiotu wszystkie udziały zostaną sprzedane inwestorowi branżowemu.

Tak też się stało, przy czym prawie 14,5 mln złotych zasili budżet miasta Iławy. Choć ciepło od tej pory będzie dostarczane przez podmiot prywatny, SFW Energia oraz miasto deklarują współpracę przy rozwoju systemu ciepłowniczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.