PARTNER PORTALU
  • BGK

Główna oczyszczalnia Wrocławia do rekultywacji

  • PAP    18 lipca 2012 - 18:23
Główna oczyszczalnia Wrocławia do rekultywacji

Pola irygacyjne na wrocławskich Osobowicach, które przez ponad 100 lat stanowiły główną oczyszczalnię ścieków ze stolicy Dolnego Śląska, przejdą w ciągu najbliższych lat rekultywację. Na części tego obszaru będą mogły powstać parki i budownictwo mieszkaniowe.
Pola Irygacyjne Osobowice powstały w latach 80. XIX w. jako główna oczyszczalnia ścieków dla Wrocławia. Początkowo zajmowały około 415 ha, ale po rozbudowie w latach 30. XX w. powiększono je do 1120 hektarów. Maksymalną ilość ścieków - 200 tys. metrów sześciennych na dobę - pola irygacyjne przyjmowały w latach 80. XX w.

Obecnie po rozbudowie Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków Janówek na pola irygacyjne trafia około 30 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę.

"Pola irygacyjnej jako oczyszczalnia ścieków znikają. Jedynie na część tych pól kierowane są ścieki. Pozostałe obszary są rekultywowane, aby przywrócić to środowisko naturze. Dzięki temu miasto uzyska blisko 800 hektarów terenów. Będą mogły powstać tam parki i budownictwo deweloperskie" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor techniczny MPWiK we Wrocławiu Robert Madejowski.

Przypomniał, że cześć pól irygacyjnych objętych jest ochroną w ramach Obszaru Natura 2000. Wrocławskie MPWiK od kilku lat współpracuje z wyższymi uczelniami przy rozwiązaniach zapobiegających zniszczeniu ekosystem, który przez ponad 100 lat powstawał w tym miejscu.

"Są tam cenne elementy przyrodnicze flory i fauny. To jedno z największych siedlisk ptaków w okolicach Wrocławia" - mówił Madejowski.

Dla zachowania tego ekosystemu niezbędne jest nawadnianie północnych części pól irygacyjnych wodą deszczową. Bez tego mogą zamienić się one w pustynię. Woda deszczowa odprowadzana na tę cześć pól irygacyjnych nie może być mocno zanieczyszczona. Deszczówka ma pochodzić z kanalizacji ogólnospławnej oraz wód opadowych z północno-wschodniej części dzielnicy Psie Pole.

Na części pól w ramach rekultywacji będą również sadzone specjalnie dobrane rośliny o dużej wartości opałowej. Proces rekultywacji pól irygacyjnych będzie trwał co najmniej do 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.