PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmin nie stać na lokale socjalne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 czerwca 2011 - 06:42
Gmin nie stać na lokale socjalne

Gminy muszą wypłacać milionowe odszkodowania właścicielom kamienic czy spółdzielni mieszkaniowych za brak lokali socjalnych dla osób z sądowymi nakazami eksmisji.
Średnio w kraju na lokal socjalny trzeba czekać kilka lat. Wszystko przez ograniczone możliwości finansowe samorządów, których po prostu nie stać na bieżące zaspokajanie potrzeb – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Konsekwencją opóźnień w dostarczaniu lokali socjalnych są wysokie odszkodowania, które płacą gminy. Rekordzistą jest tu Poznań. W ubiegłym roku z miejskiej kasy do właścicieli mieszkań zajmowanych przez eksmitowanych trafiło 8,2 mln złotych.

Czytaj też: Mają pomysł i kasę na lokale socjalne

W tym samym okresie Kraków przeznaczył na wypłatę odszkodowań z tytułu niedostarczenia lokalu socjalnego około 4,4 mln zł. W tym roku z miejskiego budżetu trafiło na ten cel już 1,7 mln zł.

Z kolei stołeczny ratusz w ubiegłym roku na odszkodowania przeznaczył ponad 1,6 mln zł. W przypadku Gdańska szacuje się, że łączna kwota odszkodowań z tytułu niedostarczenia lokalu socjalnego w ramach wyroków złożonych do realizacji przez osoby fizyczne kształtowałaby się na poziomie ok. 1,5 – 2,0 mln zł.

Czytaj też: Brak lokali socjalnych kosztuje miasta coraz więcej

Obecną sytuację poprawić może nowelizacji przepisów. Zmiany ustawowe przygotowane przez resort infrastruktury mają urealnić opłaty czynszowe ponoszone przez lokatorów oraz ograniczyć obowiązek przyznawania lokalu socjalnego w wyroku eksmisyjnym przez sąd.

Czytaj też: Odszkodowania za brak lokalu socjalnego

Trudną sytuację gmin ma zmienić nowelizacja przepisów ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Poza urealnieniem czynszu i zniesieniem obowiązku zapewniania przez gminy lokali socjalnych w stosunku do osób eksmitowanych nowe przepisy zakładają podpisywanie umów najmu gminnych mieszkań na maksymalnie kilka lat.

Planowane zmiany w ustawie o ochronie praw lokatora, zmierzające m.in. do zawierania umów na czas oznaczony ułatwią racjonalne gospodarowanie mieszkaniowym zasobem miasta.

Po zmianach wraz z upływem terminu najemca będzie musiał złożyć nowy wniosek, a urzędnicy, zanim podejmą decyzję, sprawdzą jego sytuację materialną. Gdy ta będzie lepsza pożegna się on z mieszkaniem z zasobów gminnych – zapowiada „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.