PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina buduje tanie mieszkania na sprzedaż

  • PAP    23 sierpnia 2013 - 13:22
Gmina buduje tanie mieszkania na sprzedaż

Budowę tanich mieszkań, które będzie można wykupić na własność, rozpoczyna gmina Mikołajki. Program skierowany jest do mieszkańców gminy. Koszt budowy metra kwadratowego szacuje się na ok. 2,4 tys. zł - podał urząd miasta.
Jak poinformowała sekretarz miasta Joanna Wróbel, gminny program budowy tanich mieszkań ma być pomocą dla młodych ludzi i rodzin z gminy Mikołajki.

"Często młodzi ludzie nie mogą pozwolić sobie na własnościowe mieszkanie, ponieważ nie stać ich na kredyt bankowy"- podkreśliła.

Wyjaśniła, że system budowy tanich mieszkań oparty jest o założenie, iż inwestor, czyli zakład usług komunalnych zbuduje budynek mieszkalny z lokalami, które lokatorzy mogą wykupić, płacąc przez 20 lat miesięczne opłaty ratalne.

"W ten sposób lokatorzy stopniowo dochodzą do własności. Kredyt na budowę budynku mieszkaniowego zaciąga spółka komunalna, w związku z tym mieszkańcy omijają główną przeszkodę, jaką jest uzyskanie kredytu w banku" - podkreśliła Wróbel. Oprócz opłat ratalnych przyszli nabywcy będą opłacać czynsz.

Budynek mieszkalny zostanie wybudowany na działce, która przekaże gmina.

Jak podała Joanna Wróbel, zainteresowanie gminnym programem jest spore. W budynku mają być wybudowane 22 mieszkania, tymczasem chęć przystąpienia do programu zadeklarowało 39 rodzin. Teraz komisja będzie kwalifikować rodziny na podstawie m.in. dokumentów o zatrudnieniu i zarobkach.

Podkreśliła, że program jest skierowany tylko do osób, które mieszkają na stałe w Mikołajkach przez cały rok. Nie jest to oferta dla osób spoza gminy, które tylko sezonowo mieszkają lub przebywają w Mikołajkach.

Sekretarz powiedziała, że gmina ogłosiła przetarg na wybór banku, który udzieli kredytu na budowę mieszkań. W przetargu wyłoniona zostanie także firma, która wybuduje mieszkania. Wstępnie gmina oszacowała, że budowa metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim będzie kosztować ok. 2,8 tys. zł, ale po przetargu - jak zaznaczyła sekretarz - cena może spaść do 2,4 tys. zł za metr kwadratowy.

Dodała, że przyszli nabywcy mają 20 lat, by w całości wykupić mieszkanie, choć gmina przyjmuje, że wykup może nastąpić już po trzech latach.

Mieszkania mają być gotowe we wrześniu 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.