PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina dopłaci do ekologicznego ciepła

  • GK/kleszczow.pl    18 lipca 2011 - 12:27
Gmina dopłaci do ekologicznego ciepła

Gmina Kleszczów od 18 lipca będzie dotować mieszkańcom i przedsiębiorcom instalacje urządzeń odnawialnych źródeł energii.
Maksymalne stawki dofinansowania to: 18 tys. zł do zainstalowanej pompy ciepła albo turbiny wiatrowej i 7200 zł na montaż kolektorów słonecznych lub ogniw fotowoltaicznych.

Samorząd Kleszczowa chce w ten sposób upowszechnić korzystanie z odnawialnych źródeł energii, a w efekcie – zmniejszyć emisję CO2.

Ustalona przez samorząd wielkość dotacji do jednej z wymienionych proekologicznych instalacji może wynieść maksymalnie 70 proc. poniesionych kosztów.

Gmina przewidziała dofinansowanie także dla proekologicznych inwestycji, realizowanych przez wspólnoty mieszkaniowe, instytucje oraz przedsiębiorców.

W tym roku na te dotacje w budżecie gminy zaplanowano 500 tys. zł.

Według władz gminy montaż tego typu urządzeń pozwoli obniżyć stale rosnące koszty a zarazem ilości zużywanej energii w gospodarstwach domowych. Koszt założenia instalacji zwraca się w ciągu kilku lat.

Możliwe jest dofinansowanie urządzeń, które zostaną zakupione i zamontowane po podpisaniu umowy z Gminą Kleszczów. Wszelkie koszty poniesione przed podpisaniem umowy nie podlegają dofinansowaniu.

Gmina nie narzuca wnioskującemu wyboru firmy dostarczającej urządzenia – jest to indywidualna sprawa mieszkańców.

Należy pamiętać, że w okresie 5 lat od daty przyznania dofinansowania podmiot, który uzyskał częściowy zwrot kosztów nie może zmieniać miejsca instalacji na inny budynek. Nie może też sprzedać urządzenia. Komisja, może dokonać kontroli sposobu eksploatacji instalacji.

Wnioskodawcy zobowiązani są do przechowywania pełnej dokumentacji przyznanej refundacji poniesionych kosztów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Magiel, 2011-07-21 08:07:19

    Tutaj energia odnawialna i ekologia, a z drugiej strony Rada Gminy robi wszystko aby doprowadzić do powstania spalarni śmieci o przerobie 140tyś ton/rok. (Kleszczów produkuje 6tyś ton/rok). Komuś się chyba poplątało w głowie i promuje wzajemnie znoszące się projekty.
  • JOTKA, 2011-07-20 10:00:29

    Ja chcę do gminy Kleszczów. Brawo władze samorządowe.