Gmina Korsze stawia na OZE

  • Przegląd Prasy/Rzeczpospolita
  • 10-09-2013
  • drukuj
O fenomenie gminy Korsze na Mazurach, która po tym jak nie udało jej się zaistnieć w turystyce, zdecydowała się stworzyć warunki dla inwestujących w OZE - pisze „Rzeczpospolita".
Gmina Korsze stawia na OZE

Jak mówi cytowany przez dziennik burmistrz Korsz turystyka i agroturystyka nie zdały egzaminu, więc zamiast narzekać gmina zaczęła zabiegać o dużą inwestycję wiatrową i udało się. Na terenie gminy powstała farma wiatrowa o mocy 70 MW firmy EDP Renewables, która działa od 2011 roku. W związku funkcjonowaniem farmy do kasy gminy co miesiąc wpływa 200 tys. zł z tytułu podatków, a jednocześnie EDP wspiera samorząd przy lokalnych inwestycjach i w działalności społecznej.

Czytaj też: Gminy ze zdrowym rozsądkiem podchodzą do OZE

Według relacji „Rz" zachęcona tym przykładem gmina chce kolejnych inwestycji OZE na swoim terenie. W trakcie są przygotowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla dwóch następnych farm wiatrowych (łącznie 21 turbin), które zamierzają budować WindProjekt i EDP Renewables. W gminie powstaje również biogazownia, a zainteresowanie budową elektrowni fotowoltaicznej wyraził kolejny inwestor i w związku z tym rozpoczęły się już prace nad miejscowym planem zagospodarowania.

Jak czytamy w „Rz" gmina przymierza się też do inwestycji w elektrownia wodna, która może powstać na rzekach Gubr i Sajna.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE