Gmina kupi metan i wyprodukuje prąd

• Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy KWK Budryk, wstępnie porozumiały się z gminą Gierałtowice na Śląsku i będą sprzedawały jej metan.
• Gaz pozyskiwany podczas podziemnej eksploatacji węgla samorząd chce wykorzystać do produkcji prądu i ciepła
Gmina kupi metan i wyprodukuje prąd
Z metanu kopalni Budryk Gierałtowice będą mogły skorzystać m.in. dzięki zakończonej niedawno inwestycji na terenie zakładu (fot.wnp.pl)

W dwóch sołectwach powstaną układy kogeneracyjne, które zasilać będą budynki użyteczności publicznej.

Zanim jednak samorząd zacznie produkować prąd i ciepło na własny użytek będzie musiał wybudować kilkusetmetrowy gazociąg.

- To wymaga jeszcze projektu, pozyskania środków z WFOŚ. Zanim powstanie, upłynie rok, jeśli nie więcej - mówi Joachim Bargiel, wójt Gierałtowic.

Gminni urzędnicy chcą wybudować dwa układy kogeneracyjne. Jeden w Paniówkach, drugi w sąsiednim Chudowie. W pierwszej miejscowości duże znaczenie będzie miała produkcja ciepła na potrzeby tamtejszego parku wodnego. Na razie plany własnej „elektryfikacji” nie obejmują prywatnych domów i budynków.

 - Mamy gotowy wniosek o sprzedaż metanu dla gminy Gierałtowice. Myślę, że będzie w najbliższym czasie pozytywnie załatwiony, więc wójt praktycznie rzecz biorąc może starać się o pozyskiwanie niezbędnych środków - dodaje inż. Marian Banaś, kierownik Działu Energomechanicznego w KWK Budryk.

Z metanu kopalni Budryk Gierałtowice będą mogły skorzystać m.in. dzięki zakończonej niedawno inwestycji na terenie zakładu.

Więcej na wnp.pl

 

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE