PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina kupi metan i wyprodukuje prąd

  • wnp.pl    1 września 2016 - 11:56
Gmina kupi metan i wyprodukuje prąd

Z metanu kopalni Budryk Gierałtowice będą mogły skorzystać m.in. dzięki zakończonej niedawno inwestycji na terenie zakładu (fot.wnp.pl)

• Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy KWK Budryk, wstępnie porozumiały się z gminą Gierałtowice na Śląsku i będą sprzedawały jej metan.
• Gaz pozyskiwany podczas podziemnej eksploatacji węgla samorząd chce wykorzystać do produkcji prądu i ciepła
W dwóch sołectwach powstaną układy kogeneracyjne, które zasilać będą budynki użyteczności publicznej.

Zanim jednak samorząd zacznie produkować prąd i ciepło na własny użytek będzie musiał wybudować kilkusetmetrowy gazociąg.

- To wymaga jeszcze projektu, pozyskania środków z WFOŚ. Zanim powstanie, upłynie rok, jeśli nie więcej - mówi Joachim Bargiel, wójt Gierałtowic.

Gminni urzędnicy chcą wybudować dwa układy kogeneracyjne. Jeden w Paniówkach, drugi w sąsiednim Chudowie. W pierwszej miejscowości duże znaczenie będzie miała produkcja ciepła na potrzeby tamtejszego parku wodnego. Na razie plany własnej „elektryfikacji” nie obejmują prywatnych domów i budynków.

 - Mamy gotowy wniosek o sprzedaż metanu dla gminy Gierałtowice. Myślę, że będzie w najbliższym czasie pozytywnie załatwiony, więc wójt praktycznie rzecz biorąc może starać się o pozyskiwanie niezbędnych środków - dodaje inż. Marian Banaś, kierownik Działu Energomechanicznego w KWK Budryk.

Z metanu kopalni Budryk Gierałtowice będą mogły skorzystać m.in. dzięki zakończonej niedawno inwestycji na terenie zakładu.

Więcej na wnp.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: