PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina monopolizowała odbiór odpadów

  • JK/uokik.gov.pl    10 czerwca 2011 - 13:14
Gmina monopolizowała odbiór odpadów

Gmina Krzeszowice ograniczała konkurencję na lokalnym rynku organizowania utrzymania porządku i czystości - uznała UOKiK.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na gminę karę finansową w wysokości ponad 23 tys. zł. Gmina Krzeszowice posiada monopol prawny w zakresie wydawania zezwoleń na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na swoim terenie. Jedynym organem uprawnionym do wydawania zezwoleń w tym zakresie jest burmistrz gminy Krzeszowice, a wymagania, jakie powinni spełniać ubiegający się o nie przedsiębiorcy, ustala rada gminy.

Czytaj też: UOKiK ostrzegł samorządowców

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe po otrzymaniu zawiadomienia od jednego z przedsiębiorców. W jego wyniku ustalono, że zgodnie z uchwałą rady gminy Krzeszowice z lutego 2010 roku, każdy przedsiębiorca ubiegający się o pozwolenie na wywóz odpadów w gminie powinien posiadać punkt obsługi klientów na jej terenie. Tymczasem, oprócz spółki Usługi Komunalne Krzeszowice należącej w 100 proc. do gminy, żaden z przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie wywozu odpadów w tej gminie nie posiada takiego biura.

Czytaj też: UOKiK: Mierzęcice i Ornontowice nadużyły pozycji dominującej

Analiza przeprowadzona przez Urząd wykazała, że narzucony wymóg jest niezgodny z prawem. Przedsiębiorca, ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie wywozu odpadów na terenie danej gminy, nie musi prowadzić tam punktu obsługi klientów.

Prezes UOKiK nakazała gminie Krzeszowice zaniechanie stosowania niezgodnej z prawem praktyki i nałożyła na nią karę finansową w wysokości 23 867 zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • koordynator "BYLY" OIUGZ, 2011-06-10 14:34:42

    CHORY jest ten urząd !!! A wymog bardzo słuszny - bo dlaczegóz to mieszkaniec ma się błąkac po innych, a może i odległych miejscach w poszukiwaniu załatwienia, pewnie i błachej sprawy. Jak dla mnie sprawa do wygrania przez Gminę. I byle byli tacy Burmistrze, co dbają o mieszkańców, a tym... samym o Wyborców !!!! A nie jak inni dbają o dobro swojej niekochanej przez wszystkich partii, a mieszkańcy się nie licza - jak to jest w wielu gminach !!! no i w sejmie, senacie - gdzie co powie szef sie tylko liczy - nie wyborca i jego dobro, a tym samym dobro kraju, spoleczenstwa - To tak jak nam,. OIUGZ odpowiedzial Rzecznik ponoc praw Obywatelskich, ze Gwarancje zaplaty sie nie naleza Wszystkim Uczestnmiczacym w Procesie Budoawlanym - i mamy efekty tego myslenia... patrz A2 - stadiony itd./..... Oj daleko nam do spoleczenstwa Obywatelskiewgo......  rozwiń