Gmina nie może zakazać zbierania zużytego sprzętu elektrycznego

Podmioty posiadające wymagane prawem zezwolenia mogą zbierać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w gminach - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.
Gmina nie może zakazać zbierania zużytego sprzętu elektrycznego

Zgodnie z art. 35 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych musi oddać go zbierającemu tego typu odpady, wpisanemu do rejestru.

System ten został wzmocniony przez ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ma ułatwić mieszkańcom pozbywanie się elektroodpadów. Zgodnie z zapisami tej ustawy gminy mają obowiązek udostępniać na swoich stronach internetowych oraz w sposób zwyczajowo przyjęty informacje o podmiotach zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych. Informacje te powinny zawierać m.in.: nazwę firmy, jej dane adresowe oraz adresy punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie danej gminy.

Ministrestwo Środowiska przypomina, że gmina nie jest właścicielem odpadów. To wytwórcy, a więc mieszkańcy, są ich właścicielami i dysponują możliwością przekazania zużytego sprzętu do podmiotu posiadającego zezwolenie na zbieranie tego rodzaju odpadów. Gmina zapewnia i organizuje odbieranie od właścicieli nieruchomości odpadów komunalnych.

W kontekście nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi gmina nie może zakazać zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na jej terenie, w tym również powiązanego z transportem, podmiotowi posiadającemu wymagane prawem zezwolenie na takie gospodarowanie odpadami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do bronilas: A nie chciałby Pan się tym projektem podzielić ?

Kondor, 2014-03-24 07:59:47 odpowiedz

Do grzbia: Panie Grzegorzu, ale tego nie widać zza ministerialnego biurka lub poselskiego fotela. Zwróciłem się w tej kwestii do Ministerstwa i czekam na odpowiedź.

Kondor, 2014-03-24 07:58:12 odpowiedz

W dniu 13.03.2013r. opracowałem społecznie projekt CPP - Czystsze Powszechne Postępowanie z odpadami komunalnymi na wzór CP w przemyśle. Przesłalem go do Ministerstwa O.Ś. - bez echa

bronilas, 2014-03-23 18:36:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE