PARTNER PORTALU
 • BGK

Gmina pomoże wypowiedzieć umowę na wywóz śmieci

 • GK    8 maja 2012 - 07:40
Gmina pomoże wypowiedzieć umowę na wywóz śmieci

Gminy powinny służyć mieszkańcom wsparciem prawnym, które pomoże im rozwiązać dotychczasowe umowy na odbiór śmieci z zachowaniem ich postanowień.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje, że osoby, które mają podpisane umowy z przedsiębiorstwami zajmującymi się odbiorem od nich odpadów, są zwolnione od opłat ponoszonych na rzecz gminy, ale nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Czytaj też: Luka prawna w ustawie śmieciowej

Problemami związanymi z rozwiązywaniem tych umów zainteresowała się posłanka Małgorzata Adamczak, która zaproponowała, by samorządy w trybie kampanii informacyjnej, stworzyły system doradztwa ułatwiającego właścicielom nieruchomości wypowiedzenie dotychczasowych umów. Ma to pomóc uniknąć negatywnych skutków z tego tytułu.

Czytaj też: Podręcznik pomoże gospodarować odpadami

Propozycję posłanki skomentował wiceminister środowiska Piotr Woźniak, który przypomniał, że ustawa nakłada na gminy obowiązek przeprowadzenia kampanii informacyjnej dotyczącej praw i obowiązków właścicieli nieruchomości wynikających z uchwał, którymi gmina wprowadzi nowy system. Na podstawie tych informacji właściciele nieruchomości mają podjąć decyzję o rozwiązaniu dotychczasowych umów.

Wytłumaczył, że ustawa nie dotyka kwestii dotychczasowych umów zawartych pomiędzy właścicielami nieruchomości a podmiotami odbierającymi odpady komunalne, ponieważ umowy te są stosunkiem cywilnoprawnym regulowanym na gruncie odrębnych ustaw, w które ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie powinna ingerować.

Jednocześnie zgodził się z posłanką, że wskazane jest, aby gminy służyły wsparciem prawnym, które będzie pomocne w rozwiązywaniu tych umów z zachowaniem ich postanowień.

– Z sygnałów płynących do Ministerstwa Środowiska wynika, że niektóre z gmin mają zamiar takie wsparcie dla swoich mieszkańców uruchomić – informuje Piotr Woźniak.

Dodał, że resort środowiska służy gminom pomocą, m.in. poprzez przygotowanie dla nich ulotki i plakatu informującego mieszkańców o nowych rozwiązaniach prawnych dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Informacja o możliwości wykorzystania materiałów została wszystkim gminom przekazana w formie elektronicznej.

– Uruchomione zostaną również konsultacje prawne dla gmin, które bezpłatnie będą mogły z nich skorzystać do końca roku – zapowiada wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • zenek, 2013-02-07 10:16:32

  Gminy nic nie zrobią za darmo, tradycyjnie pod przykrywką ustawy śmieciowej podniosą opłaty aby dodatkowo zarobić na śmieciach jako pośrednik.
 • jerzy, 2012-11-08 22:01:25

  A jak wypowiedzieć umowę zawartą w trybie przetargowym, przecież to jest niezgodne z PZP (okres obowiązywania umowy to 48 miesięcy)?
 • pajda, 2012-05-12 11:50:55

  A ja nie chcę rozwiązywać umowy, bo firma, która wywozi moje śmieci mi odpowiada