Gmina pomoże wypowiedzieć umowę na wywóz śmieci

Gminy powinny służyć mieszkańcom wsparciem prawnym, które pomoże im rozwiązać dotychczasowe umowy na odbiór śmieci z zachowaniem ich postanowień.
Gmina pomoże wypowiedzieć umowę na wywóz śmieci

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje, że osoby, które mają podpisane umowy z przedsiębiorstwami zajmującymi się odbiorem od nich odpadów, są zwolnione od opłat ponoszonych na rzecz gminy, ale nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Czytaj też: Luka prawna w ustawie śmieciowej

Problemami związanymi z rozwiązywaniem tych umów zainteresowała się posłanka Małgorzata Adamczak, która zaproponowała, by samorządy w trybie kampanii informacyjnej, stworzyły system doradztwa ułatwiającego właścicielom nieruchomości wypowiedzenie dotychczasowych umów. Ma to pomóc uniknąć negatywnych skutków z tego tytułu.

Czytaj też: Podręcznik pomoże gospodarować odpadami

Propozycję posłanki skomentował wiceminister środowiska Piotr Woźniak, który przypomniał, że ustawa nakłada na gminy obowiązek przeprowadzenia kampanii informacyjnej dotyczącej praw i obowiązków właścicieli nieruchomości wynikających z uchwał, którymi gmina wprowadzi nowy system. Na podstawie tych informacji właściciele nieruchomości mają podjąć decyzję o rozwiązaniu dotychczasowych umów.

Wytłumaczył, że ustawa nie dotyka kwestii dotychczasowych umów zawartych pomiędzy właścicielami nieruchomości a podmiotami odbierającymi odpady komunalne, ponieważ umowy te są stosunkiem cywilnoprawnym regulowanym na gruncie odrębnych ustaw, w które ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie powinna ingerować.

Jednocześnie zgodził się z posłanką, że wskazane jest, aby gminy służyły wsparciem prawnym, które będzie pomocne w rozwiązywaniu tych umów z zachowaniem ich postanowień.

– Z sygnałów płynących do Ministerstwa Środowiska wynika, że niektóre z gmin mają zamiar takie wsparcie dla swoich mieszkańców uruchomić – informuje Piotr Woźniak.

Dodał, że resort środowiska służy gminom pomocą, m.in. poprzez przygotowanie dla nich ulotki i plakatu informującego mieszkańców o nowych rozwiązaniach prawnych dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Informacja o możliwości wykorzystania materiałów została wszystkim gminom przekazana w formie elektronicznej.

– Uruchomione zostaną również konsultacje prawne dla gmin, które bezpłatnie będą mogły z nich skorzystać do końca roku – zapowiada wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (9)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gminy nic nie zrobią za darmo, tradycyjnie pod przykrywką ustawy śmieciowej podniosą opłaty aby dodatkowo zarobić na śmieciach jako pośrednik.

zenek, 2013-02-07 10:16:32 odpowiedz

A jak wypowiedzieć umowę zawartą w trybie przetargowym, przecież to jest niezgodne z PZP (okres obowiązywania umowy to 48 miesięcy)?

jerzy, 2012-11-08 22:01:25 odpowiedz

A ja nie chcę rozwiązywać umowy, bo firma, która wywozi moje śmieci mi odpowiada

pajda, 2012-05-12 11:50:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE