PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina zapewni lokal zastępczy za mieszkanie do rozbiórki. Termin wydłużony

  • PAP/AT    22 grudnia 2015 - 12:20
Gmina zapewni lokal zastępczy za mieszkanie do rozbiórki. Termin wydłużony
Zdaniem PiS rządzącej nowe prawo ma uporządkować bałagan jaki powstał po 8-letnich rządach koalicji PO-PSL (fot.sxc.hu)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która do końca 2017 r. wydłuża obowiązek gmin zapewnienia lokali zastępczych lokatorom, zmuszonym do opuszczenia dotychczasowego mieszkania na skutek przeznaczenia go do rozbiórki lub remontu. Gminy pokryją także koszty przeprowadzki.
Obecne przepisy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy przewidują że obowiązek ten miał wygasnąć z końcem 2015 roku. Nowelizacja ustawy wydłuża ten obowiązek o kolejne 2 lata - czyli do 31 grudnia 2017 roku.

W trakcie debaty w Senacie opozycja chciała wydłużyć ten obowiązek gmin o pięć, a nie o dwa lata.

Zdaniem partii rządzącej nowe prawo ma uporządkować bałagan jaki powstał po 8-letnich rządach koalicji PO-PSL. Ich zdaniem w sierpniu br. PO wystąpiła z projektem wydłużającym okres funkcjonowania tej ustawy "na czas nieokreślony", a potem we wrześniu wycofała się z tego i zaproponowała przedłużenie tego terminu o 10 lat.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński mówił z kolei, że przez dwa lata chciałby przeprowadzić konsultacje z samorządami gminnymi i dowiedzieć się, jakie mają koszty związane z zapewnieniem lokali zastępczych.

Na ten problem zwracał także uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO tłumaczył, że gdyby z dniem 1 stycznia 2016 nastąpiło zwolnienie gmin z obowiązku zapewnienia lokum, zostałby on przerzucony na właścicieli. Właściciele, jako osoby fizyczne, nie dysponują zasobem mieszkaniowym czy środkami finansowymi na zapewnienie lokalu spełniającego warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.