PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Zawoja i słowacka firma w spółce

  • PAP    22 listopada 2012 - 11:41
Gmina Zawoja i słowacka firma w spółce

Gmina Zawoja i słowacka firma Tatra Mountain Resort powołały spółkę, której celem będzie wybudowanie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego "Korona Ziemi" w Zawoi - będzie to pierwsza w Polsce inwestycja słowackiej firmy, która chce kupić Polskie Koleje Linowe.
Wspólnicy zamierzają zainwestować w przedsięwzięcie niemal 7 mln zł. Według zaakceptowanego harmonogramu inwestycja powinna zostać zakończona pod koniec 2013 roku. Strona słowacka ma zainwestować w budowę 1 mln euro, a gmina Zawoja 2 mln 800 tys. zł.

Rzecznik gminy Michał Bartyzel zapewnił, że w przypadku, kiedy TMR nie kupi Polskich Kolei Linowych, umowa pomiędzy gminami będzie obowiązywała i nie będzie miało to żadnego wpływu na realizację inwestycji.

Według założeń "Korona Ziemi" ma stać się centrum kultury górskiej, gdzie będzie można poznać dokonania polskich i światowych himalaistów, dowiedzieć, z jakimi trudnościami spotykają się wspinacze.

W obiekcie znajdą się makiety najwyższych szczytów świata, sala multimedialna i zaplecze gastronomiczno-rozrywkowe. Obok budynku na wolnym powietrzu powstaną ścieżki edukacyjne, park linowy i ścianki wspinaczkowe. Atrakcją ma być też rozsuwana makieta Babiej Góry, dzięki której będzie można "wejść" do wnętrza góry będącej najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich.

Władze Zawoi mają nadzieję, że nowa inwestycja przyciągnie turystów, a szczególnie grupy szkolne.

TMR jest zainteresowane kupnem istniejących od 1936 r. Polskich Kolei Linowych (PKL), które należą do grupy PKP S.A. Chce wziąć udział w prywatyzacji poprzez konsorcjum, które TMR stworzyła z czterema polskimi gminami. Oprócz Zawoi są to Krynica-Zdrój, Szczawnica i Czernichów. Wszystkie te gminy liczą na pomoc słowackiej firmy w inwestycjach w infrastrukturę turystyczną na swoich terenach.

Do konsorcjum ze słowacką spółą nie weszło m.in. Zakopane, na terenie którego znajduje się kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz kolej linowo-terenowa na Gubałówkę. Zakopane wraz z innymi gminami powiatu tatrzańskiego powołały Spółkę Polskie Koleje Górskie, poprzez którą chcą kupić akcje PKL. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.