PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminne opłaty za użytkowanie wieczyste

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 grudnia 2010 - 09:14

Do końca każdego roku gmina lub starostwo mają prawo poinformować użytkownika wieczystego o podwyżce opłaty rocznej. Ma on 30 dni na odwołanie się od tej decyzji.
W użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i prawnym oddawane są grunty, których właścicielem jest Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki. Użytkownik może z nich korzystać z wyłączeniem innych osób. W zamian za to co roku do 31 marca uiszcza na rzecz właściciela opłatę – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Stawka opłaty rocznej, która pobierana jest za cały czas trwania użytkowania wieczystego, może być aktualizowana tylko raz w roku. W praktyce aktualizacja polega na podwyższeniu jej wysokości.

Przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU nr 102 z 2010 r., poz. 651 z późn. zm.) określają procedurę, jaka musi zostać zachowana przy wypowiadaniu konkretnemu użytkownikowi wysokości dotychczasowej opłaty oraz przedstawieniu mu oferty przyjęcia jej w nowej wysokości – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.