PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminne rudery dają w kość

 • GK    28 maja 2012 - 13:12
Gminne rudery dają w kość

Stan ponad 40 proc. budynków zarządzanych przez samorządy grozi zdrowiu i życiu ludzi. Gminy nie mają pieniędzy na remonty, dlatego potrzebny jest rządowy program wspomagający niezbędne prace.
Ponad 40 proc. gmin nie sprawdza stanu technicznego swoich budynków. Na przykład w Malborku, w połowie 2010 r., 74 proc. gminnego zasobu nieruchomości wymagało kapitalnego remontu.

Najczęstszymi nieprawidłowościami były ubytki elewacji, uszkodzenia rur i rynien oraz nieszczelności w dachach. Najwyższa Izba Kontroli, która badała w latach 2007-2010 stan budynków zarządzanych przez samorządy w 34 gminach, stwierdziła także uszkodzone płyty balkonowe oraz niebezpieczne instalacje gazowe i elektryczne.

W ponad 40 proc. skontrolowanych gmin NIK odnotowała występowanie zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi. Mogą one skutkować pożarem, porażeniem prądem elektrycznym, zatruciem gazem lub nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Gminy przeprowadzają remonty, jednak z powodu braku środków są one niewystarczające. Pieniędzy brakuje przez zaleganie lokatorów z opłatami czynszowymi oraz niedoszacowanie czynszów do faktycznych kosztów utrzymania budynków.

– Zły stan techniczny budynków administrowanych przez gminy zagraża życiu zamieszkujących tam osób. Są to często najmniej zamożni obywatele naszego kraju niemogący opuścić tych lokali. Dlatego rząd nie może tego problemu pozostawić tylko gminom. Konieczny jest rządowy program wspomagający remonty budynków zarządzanych przez gminy – stwierdza poseł Jarosław Tomasz Jagiełło.

Odnosząc się do propozycji posła, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, Piotr Styczeń, przypomniał, że poprawie stanu technicznego istniejących zasobów mieszkaniowych jest dedykowany rządowy program wspierania termomodernizacji i remontów.

Poza tym, jak dodał, dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 19 kwietnia 2005 r., gminy mają swobodę w ustalaniu podwyżek czynszu, a więc mogą uzyskiwać przychody z czynszu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot nakładów i godziwy zysk.

Czytaj też: Nowe rygory mieszkań komunalnych i socjalnych

– Obserwując jednak przypadki niewykorzystywania przez gminy możliwości kształtowania odpowiedniej polityki czynszowej w ich zasobach, uznano za zasadne przygotowanie kompleksowych zmian w ustawie o ochronie praw lokatorów, dotyczących publicznego zasobu mieszkaniowego – tłumaczy wiceminister Piotr Styczeń.

W poddawanym obecnie konsultacjom społecznym projekcie nowelizacji pojawiła się m.in. propozycja, aby bazowa stawka czynszu w publicznym zasobie mieszkaniowym pokrywała co najmniej koszty utrzymania nieruchomości.

Wysokość stawek czynszu gmina będzie mogła ustalać na dwa sposoby. Może wyznaczyć jedną bazową stawkę czynszu dla danej jednostki samorządu, np. dzielnicy lub gminy, która pozwoli na pokrycie co najmniej kosztów utrzymania wszystkich lokali w niej się znajdujących. Może również wyznaczać tę stawkę dla każdej nieruchomości oddzielnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (11)

 • dajan55, 2012-06-04 13:09:06

  Przecież zawsze łatwiej żyć na czyjś koszt - inni się zadłużają - wypruwają żyły a jeszcze inni - dać mieszkanie bo mi się należy !?
 • gklewski, 2012-06-04 08:49:04

  A kto Wam powiedział, że w PRL-bis będzie się żyło lepiej...Liberałowie mówią, jak masz kasę, to żyjesz, jak nie to do piachu, i to powoli realizują...Plebs ma mieszkać poza centrami miast, w kontenerowych fawelach. Mieszkania komunalne będą przyznawane tylko na góra 5 lat. Jeśli twoje zarobki podsk...oczą w górę np. 200 zł, dostaniesz nakaz eksmisji do strefy liberalnej, gdzie na wolnym rynku będziesz musiał zadłużając się na całe życie kupić od developera-złodzieja jakieś lokum, a jak nie pójdą w górę ,to dostaniesz mieszkanie o gorszym standardzie...To wiadomości sprawdzone, nie żadne wymysły? I co lemingi łyso Wam?  rozwiń
 • bajka, 2012-05-29 11:36:31

  Oj dają, głównie ich lokatorom. Balkony odpadają, dachy przeciekają, a gmina rozkłada ręce...I jak tu żyć?