PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminne uchwały zapominają o cudzoziemcach

 • GK    23 kwietnia 2012 - 07:35
Gminne uchwały zapominają o cudzoziemcach

Ograniczenie dokumentów potwierdzających wiek pasażera komunikacji miejskiej jedynie do dowodu osobistego bezprawnie pozbawia obywateli innych państw Unii możliwości skorzystania z ulg w przejazdach.
Tak orzekł wojewoda warmińsko-mazurski, unieważniając część uchwały Rady Miejskiej w Szczytnie w sprawie ustalenia cen i opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej.

Rada uchwaliła m.in. zasady korzystania z uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej na terenie gminy miejskiej Szczytno i gminy Szczytno. Radni ustalili, że do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach uprawnione są osoby które ukończyły 70 lat życia.

Jednocześnie postanowiono, że jedynym dokumentem na podstawie którego ustalane ma być uprawnienie do skorzystania z bezpłatnego przejazdu z uwagi na osiągnięcie wieku 70 lat będzie dowód osobisty.

Wojewoda warmińsko – mazurski w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził, że zapis ten narusza uprawnienia obywateli innych państw Unii Europejskiej, którym ulgi w opłatach za przejazd środkami komunikacji publicznej powinny przysługiwać na tych samych warunkach, co obywatelom polskim.

– Nie dysponują oni dowodami osobistymi, lecz innymi dokumentami, które opatrzone zdjęciem umożliwiają ustalenie tożsamości, wieku i obywatelstwa danej osoby. Takie dokumenty stanowią odpowiednik dowodu osobistego i są wystarczającą podstawą do ustalenia uprawnień danej osoby do korzystania z bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską – argumentuje wojewoda warmińsko-mazurski.

Dodaje, że ograniczenie dokumentów, na podstawie których następuje potwierdzenie wieku danej osoby do dowodu osobistego, w sposób nieuprawniony pozbawia obywateli innych państw Unii Europejskiej możliwości skorzystania z ulg w przejazdach komunikacją miejską. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Teresa, 2012-04-24 11:29:23

  Cudzoziemcy już sie zameldowali i są gotowi na lepsze jutro!
 • singiel, 2012-04-23 10:46:16

  oj nie. nigdy sie nie zapomina o cudzoziemcach. nigdy!!!
 • zuk, 2012-04-23 10:45:26

  paszport przecież też potwierdza wiek...