PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy będą mogły zwalniać duże rodziny z opłat za wywóz odpadów

  • bad/PAP    1 października 2015 - 17:02
Gminy będą mogły zwalniać duże rodziny z opłat za wywóz odpadów

Ulgi za wywóz śmieci dla dużych rodzin. Fot. Chojnów

Rada gminy będzie mogła zwolnić rodziny wielodzietne z opłat za wywóz śmieci - zakłada nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do której Senat nie wprowadził w czwartek poprawek.
Za nowelizacją - bez poprawek - byli wszyscy senatorzy. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Nowe przepisy powstały, bo jedna z wcześniejszych nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z końca 2014 r. zlikwidowała zapis, który umożliwiał radom gmin różnicowanie stawek opłat za wywóz śmieci, wprowadzanie zwolnień czy stosowanie dopłat m.in. dla dużych rodzin.

Potrzebna uchwała gminy

Od 1 lutego 2015 r. gminy mogły - w drodze uchwały - zwolnić z opłat tylko osoby o niskich dochodach (z dochodem nieprzekraczającym kwoty, uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, który wynosi 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł, gdy w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością). Gminy przestały mieć możliwość przyznawania zniżek rodzinom wielodzietnym.

W efekcie obecnej nowelizacji gminy - jeśli będą chciały - będą mogły podjąć uchwałę dającą ulgi całościowe lub częściowe w opłatach za wywóz śmieci dla dużych rodzin, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o Karcie Dużej Rodziny, czyli z co najmniej trójką dzieci.

Karta Dużej Rodziny została wprowadzona w czerwcu 2014 r. Honoruje ją kilkaset firm i instytucji w całej Polsce. Daje zniżki przy zakupach, obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. W maju premier Ewa Kopacz wręczyła milionowy egzemplarz karty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Tadeusz Babicz, 2015-10-02 23:47:51

    Ciekawe jak to będą czyniły gminy, zdecydowane na ten krok, wobec dużych rodzin zamieszkałych w zasobach spółdzielni mieszkaniowych lub w zasobach wspólnotowych zarządzanych przez zarządców? Trybunał Konstytucyjny jakoś na to kuriozum odpowiedzialności za składanie deklaracji śmieciowych przez zar...ządy (i odpowiedzialności za prawidłową segregację) nie zwrócił uwagi. Uznał jednak, że opłata śmieciowa ma być traktowana jak podatek, gdyż nakazał ustawodawcy określić górną wysokość tej opłaty.  rozwiń